4 yıllık davada son karar açıklandı: Tesla 137 milyon dolar ödeyecek

San Francisco federal mahkemesinde görülen dava, Owen Diaz’ın dört yıllık mücadelesinden sonra sona erdi. Diaz’ın avukatlarına göre, dava ancak Diaz’ın Tesla’nın çalışanları anlaşmazlıkları kamuya açık bir yargılama olmadan çözmeye zorlamak için kullandığı zorunlu tahkim anlaşmalarından birini imzalamadığı için ilerleyebildi.

Diaz, 2015 ve 2016 yıllarında Tesla’nın Fremont, Kaliforniya’daki fabrikasında yaklaşık bir yıl asansör operatörü olarak çalıştığını söyledi. Orada, bir amir ve diğer meslektaşlarının kendisine karşı defalarca ırkçı hakaretler kullandığını belirten Diaz, tekrarlanan şikayetlere rağmen, şirketin pek bir şey yapmadığını belirtti.

YARATILAN DÜŞMANCA ÇALIŞMA ORTAMINA GÖZ YUMUYOR

Diaz, mahkemeye verdiği demeçte; meslektaşlarının kendisini ve diğer siyahi çalışanları aşağılamak için sıfatlar kullandığı düşmanca bir çalışma ortamıyla karşı karşıya kaldığını anlattı. Diaz, ifadelerinde; “Afrika’ya geri dön” gibi ifadelerin tuvaletlere yazılıp, ırkçı çizimler yapıldığını da belirtti.

Diaz’ın avukatlarına göre; dava Diaz’ın Tesla’nın zorunlu sözleşmelerinden birini imzalamaması sayesinde ilerleyebildi. Tesla, çalışanlarıyla yaşadığı anlaşmazlıkları halka açık bir yargılamada çözmek yerine kapalı kapılar ardında çözmeye zorluyor ve zorunlu tahkimi kullanıyor. Hatta Tesla’nın bir tahkim anlaşmasının sonucu olarak, ırkçı ve düşmanca davranışlarla karşılaşan başka bir çalışanına; Melvin Berry’ye 1 milyon dolar ödemesi gerekiyor.

Tesla, Fremont Fabrikası…

Ayrıca Tesla’nın ırkçı ayrımcılık ve taciz içeren bir çalışma kültürü olduğunu iddia eden bir başka dava da California’daki Alameda’da hâlâ devam ediyor.

Jüri, yaklaşık dört saat düşündükten sonra Diaz’ın Tesla’da karşılaştığı ırkçı ve düşmanca çalışma ortamını kabul etti.

SORUNLAR ORTAYA ÇIKAMIYOR

Avukatlar Tesla davasında tahkime gidilmemesine özellikle dikkat çekiyor.

Bir hissedar aktivisti olan Nia Impact Capital de Tesla’nın yönetim kurulunu zorunlu tahkimin kendi çalışanları ve kültürü üzerindeki etkilerini incelemeye çağırıyor. Bu, Nia Impact Capital’in arka arkaya böyle bir teklif sunduğu ikinci yıl.

Yakın tarihli bir hissedar teklifinde Nia Impact Capital şunları yazdı:

“Zorunlu tahkim hükümlerinin kullanılması, çalışanları sınırlar, ayrımcılık ve taciz meydana geldiğinde çalışanların mahkemede dava açmasını engeller ve temeldeki gerçekleri, suistimalleri veya dava sonuçlarını gizli tutabilir ve böylece çalışanların ortak endişeleri öğrenmesini ve bu endişeler doğrultusunda hareket etmesini engelleyebilir. ”

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Tesla yönetim kurulu, hissedarlara zorunlu tahkimin çalışanlar üzerindeki etkilerine ilişkin raporlamaya karşı oy kullanmalarını tavsiye etti.

İDDİALARI KÜÇÜMSEDİ

Diaz’ın avukatlarının elde ettiği ve The Times ile paylaşılan Tesla çalışanlarına gönderilen bir e-postada, insan kaynakları yöneticisi Valerie Capers Workman davadaki iddiaları küçümsedi:

“Bay Diaz’a ek olarak, diğer üç tanık (tümü Tesla dışı sözleşmeli çalışanlar) duruşmada Fremont fabrika katında düzenli olarak ırkçı hakaretler (N-kelimesi dahil) duyduklarına dair ifade verdi. Hepsi N-kelimesinin iş yerinde kullanılmasının uygun olmadığı konusunda hemfikir olsalar da çoğu zaman dilin ‘arkadaşça’ ve genellikle Afrikalı-Amerikalı meslektaşları tarafından kullanıldığını düşündüklerini de kabul ettiler.”

Workman, açıklamasında Tesla’nın temyize gidip gitmeyeceğini belirtmedi.

“OMUZLARIMDAN BÜYÜK BİR YÜK KALKTI”

Diaz’ın avukatları dava sonucunu; “Amerika’nın en zengin şirketlerinden birinin, fabrikasındaki siyah çalışanlar için tiksindirici koşulları hesaba katmak zorunda kalması harika bir şey” diyerek yorumladı.

Bir röportajda da Diaz, jürinin kararıyla rahatladığını söyledi: “Bu noktaya gelmek dört uzun yıl aldı. Omuzlarımdan büyük bir yük kalkmış gibi.”

Related Posts

Scooter’ın 100 Yıl Önce Ortaya Çıkan Atası: Autoped

Kalabalık olan şehirlerde trafik adeta kanayan bir yara. Uzun yıllardır mücadele ettiğimiz bu probleme karşı da hem şirketler hem de bireyler …

DenizBank, birinci Metaverse şubesini Atlas Space iş birliğiyle açıyor

DenizBank iştiraki NEOHUB ve Atlas Space, metaversede Türkiye’nin yerli iştirakle hayata geçirilen birinci banka şubesini açmak üzere güçlerini …

WhatsApp çevrim içi olmayı gizleme özelliğini getiriyor

WhatsApp kısa bir mühlet evvel yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile birtakım yenilikler gelirken, güvenlik tarafında da kıymetli adımlar …

Call Of Duty Modern Warfare 2 sistem gereksinimleri belli oldu!

Infinity Ward’ün sevilen oyunlarından biri olan Call Of Duty Modern Warfare 2’nin yenilenmiş sürümünün yayınlanmasına günler kalırken …

Deadpool’lu Stranger Things Sinematik Evreni Geliyor!

Netflix’in orijinal dizisi olan ve bu yıl dördüncü sezonuyla yeniden ekranlarda gördüğümüz Stranger Things, bugün birçok hayranını …

Kimlik bilgilerini çalmak için tanınan oyunları kullanıyorlar

Kaspersky araştırmacıları, 2022’nin birinci yarısında oyuncuları istismar etmeye çalışan siber hatalıların aktifliğinin arttığını tespit etti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.