ABD’de ilkokula silahlı atak: 19’u öğrenci 21 kişi hayatını kaybetti

Son dakika haberi! Atak Teksas eyaletinin batısında Uvalde kasabasında meydana geldi. Silahlı saldırgan aracıyla okulun önüne geldikten sonra,, otoparktan okulun bahçesine ateş açarak girdi.

Teksas valisinin açıklamasına nazaran, saldırganın elinde bir tabanca ile uzun namlulu bir silah vardı. 600 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, 19’u çocuk 21 kişi hayatını kaybetti.

Vali, 18 yaşındaki Salvador Ramos isimli saldırganın olay yerinde polis takımları tarafından vurularak öldürüldüğünü aktardı.

Ramos’un yeniden birebir kasabada lise öğrencisi olduğu ortaya çıktı. Ülkede 28 Mayıs’a kadar bayraklar yarıya indirilecek.

2021’DE 700’E YAKIN İNSAN ÖLDÜ

ABD’de son 20 yılda her yıl 200’e yakın silahlı akın yaşanıyor. 2021 yılında 255 silahlı taarruz yaşandı ve 700’e yakın insan öldü.

Son bir ay içerisinde ise silahlı taarruzlarda yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetti.

Anayasal olarak ferdi silahlanmayı herkese hak sayan ülkede 400 milyona yakın kayıtlı silah olduğu biliniyor.

Saldısının gerçekleştiği Teksas’ta bir yıl evvel geçirilen yasaya nazaran, silahı almak için ruhsat gerekirken taşımak için bir ruhsata muhtaçlık duyulmuyor.

BİDEN’DAN AÇIKLAMA

ABD Lideri Joe Biden, Teksas’taki bir ilkokulda düzenlenen silahlı hücuma ait, “Tanrı aşkına ne vakit silah lobisine karşı duracağız?” dedi.

Asya ziyaretinden dönen ve Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Biden, eşi Jill Biden ile gazetecilerin karşısına çıkarak vazifesini devraldığında bu türlü bir konuşma yapmak zorunda kalmamak için dua ettiğini aktardı.

Daha 1 hafta evvel New York’un Buffalo kentinde bir silahlı hücum olduğunu anımsatan Biden, ülkede artan silahlı şiddete dikkati çekti.

“BEN ARTIK BU MEVZUDAN YORULDUM”

Biden, “Tanrı aşkına ne vakit silah lobisine karşı duracağız?” tabirini kullanarak, Kongre’ye silah satışlarında düzenleme yapılması davetinde bulundu.

Bütün silahlı taarruzlar olmasa da birçoğunun önlenebileceğini ve bunun için de harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Biden, “Ben artık bu mevzudan yoruldum.” değerlendirmesini yaptı.

Biden, kelamlarını, “Bu üslup silahlı ataklar dünyanın diğer yerlerinde nadiren oluyor. Oralarda da akli istikrarı yerinde olmayan beşerler var, orada da aile içi sorunu olan beşerler var lakin bu şekil toplu silahlı hücumlar bu kadar sıklıkla asla olmuyor. Pekala neden Amerika’da oluyor ve biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?” diye tamamladı.

Related Posts

Özbekistan’da olağanüstü hal ilan edildi

Özbekistan’da 26 Haziran’da kamu tartışmalarına sunulan anayasal değişikliklerine ilişkin yasa tasarısı Karakalpakistan’da protestolara neden …

Ulusal Piyango ve sayısal lotodaki şüphe! CHP’li Atila Sertel: İn midir, cin midir?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM KİT Komisyonu’nun geçen çarşamba günkü toplantısında Ulusal Piyango Yönetimi’nin talih oyunlarıyla …

İstanbul’un Rus sürgünleri: “Evimde hissediyorum”

“Bir sabah gazetede bazı arkadaşlarımın terör faaliyeti ile suçlandığını okudum. Evleri basılmıştı. Sıradaki bendim.” İstanbul’un Kadıköy …

Meteoroloji’den Samsun’a fırtına uyarısı

İl genelinde çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olaylara karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi. Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden Samsun …

Net 5 bin 500 TL’ye çıkarılan yeni asgari ücretin işverene maliyeti 7 bin 603 lira olacak

Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammı belli oldu. Dolmabahçe Ofisi’nde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin …

Yol durumu: Karayollarında son durum

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün yol durumu bültenine nazaran, Mengen-Yeniçağa yolunun 26. kilometresindeki sel tahribatı nedeniyle Yeniçağa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.