Ağız yarasına ne düzgün gelri? Ağız içi yaralarını tedavi eden 5 bitkisel tahlil…

Ağız yaraları küçük üzere görünse de kişinin hayat kalitesini önemli formda etkileyen rahatsızlıklardır. Yutkunma, konuşma, yemek yeme üzere en mecburî gereksinimlerin bile giderilmesini engelleyen ağız yaraları toplumda sıkça rastlanmaktadır. Çoklukla vitamin ve mineral eksikliğinden görülse de iç organlarda meydana gelen rahatsızlıkların belirtisi olabileceğinden tedavisinin aksatılmaması tavsiye edilir. Ağız yaralar şahıstan bireye nazaran farklılık göstermektedir. Birtakım şahıslarda birkaç gün üzere kısa bir müddet içinde geçerken birtakım şahıslarda uzun vadeli ve sık sık görülmektedir. Uzun vadeli geçmeyen ağız yaralarının altında yatan nedenleri öğrenmek üzere doktora başvurmaları tavsiye edilmektedir. 

Ağız yaraları her bireyde farklı nedenlerden meydana geldiğinden net bir nedenin söylenmesi mümkün değildir. Ağız yaralarına neden olabilecek olasılıklar göz önünde bulundurularak uzmanlar tarafından farklı tedavi yollarına yönlendirilmektedir. Ağız yaralarının en genel nedenleri şöyledir:

 • Aşırı sıcak ve soğuk besinlerin süratlice tüketilmesi. Bilhassa gün içinde sıkça tüketilen çay, kahve üzere besinlerin ağız yaralarına neden olabileceği belirtilmektedir. 

 • B 12, çinko, folik asit ve demir eksikliği.

 • Alerji. Kişinin kendinin dahi bilmediği birtakım besinlere alerjisinin olması ağız yaralarına neden olmaktadır. 

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması.

 • Ağız bakımı sırasında dişlerin sert bir biçimde fırçalamak, dikkatsizce diş ipi kullanmak diş etlerine ziyan verdiğinden ağız yaralarına neden olmaktadır.

 • Stres, ağır iş temposu, uykusuzluk ve yorgunluk.

 • Tahıl besinlerinde bulunan glütene hassaslık. Çölyak hastaları.

 • Bağırsak rahatsızlıkları.

 • Yemek yerken ve konuşurken lisan, dudak ve yanakları ısırmak.

 • Sigara ve alkol tüketimi.

 • Asitli içecekler, ambalajlı eserlerin sıkça yenmesi.

 • İltihap ve enfeksiyon.

 • Mikrop kapma.

 • Ağız bakımında sıkça kimyasal bazlı eserlerin kullanılması.

 • Ağız ve diş bakımının gereğince yapılmaması.

Ağız Yaraları Nasıl Geçer?

Kısa vadeli beliren ağız yaraları için uygulanan bitkisel tedavi metotlarının akabinde kişinin hayat tarında kimi değişiklikler yapması ağız yaralarının tekrarlama mümkünlüğünü büyük oranda düşürmektedir. Bilhassa beslenme rutinine dikkat edilmesi ve ziyanlı alışkanlıklardan uzak durulması halinde ağız sıhhatinin korunması mümkündür. Lakin, uzun müddetli ve sık sık tekrar eden ağız yaraları için altta yatan başka hastalıkları tespit etme ve hakikat tedavi usullerini uygulamak üzere bir doktora başvurulması gerekmektedir. Ciltte çıkan her bir yara, çıban vs bedenin hastalıklara karşı verdiği sinyaller – belirtiler olarak kabul edildiğinden kesinlikle tabip denetiminde tedaviye başlanması gerekir. 

Ağız Yaralarına Ne Güzel Gelir?

Halk ortasında epey sık meyana gelen ağız yaralarının ne kadar sürdüğüne bağlı olarak tedaviye başlanmaktadır. Ağız yaralarının daha çabuk güzelleşmesi için yapılması gereken en değerli alışkanlık, vitamin ve mineral bakından varlıklı besinlerin bol bol tüketilmesidir.  Uzun süren ve sık sık tekrar eden ağız yaralarının tedavisi için doktora başvurulması gerekirken kısa periyodik ağız yaraları için bitkisel ve doğal tahliller bulunmaktadır. Ağız yaralarına düzgün gelen doğal tahliller şöyledir:

1- Karbonat: Ağız bakından en çok kullanılan karbonat, ağız yaralarının tedavisinde de başvurulmaktadır. Ağız yaralarının ağrısını dindirmek ve hemencecik geçmesi için karbonat pamuklu çubuk yardımıyla direkt olarak yaraların üzerine uygulanır ve bu biçimde günde 2-3 sefer yapılır. 

2- Limon: Antiseptik özelliğiyle bilinen limon, ağız yaralarının tedavi edilmesinde epey tesirlidir. Ağız yaralarının süratle geçmesi için nizamlı olarak taze sıkılmış limon suyu ile gargara yapılması tavsiye edilir.

3- Adaçayı: Enfeksiyon ve iltihapların temizlenmesinde hayli tesirli olan adaçayı, ağız yaralarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Tertipli olarak adaçayının içilmesi ağız yaralarının kısa müddette düzgünleşmesini sağlamaktadır.

4- Maydanoz: İltihap söktürücü olan maydanoz gün içinde bol bol yenmesi, bedenin muhtaçlığı olan demiri karşılamakla birlikte ağız yaralarının tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

5- Karanfil: Ağız bakımında en çok başvurulan doğal formüllerden biri olan karanfil, ağız kokusunun giderilmesinde tesirli olduğu bilinse de ağızdaki bakteri ve mikropların temizlenmesini sağlamaktadır. Böylelikle ağız yaralarının tedavi edilmesine yardımcı olurken çıkmasına da mani olmaktadır. 

Related Posts

Bu yaz ter kokusu yok! Hem ucuz, hem kolay metot; Sadece 1 dakikada değişecek…

Yaz ayları beşere sevinç ve güç verirken, birden burnunuza gelen ter kokusuyla her şey değişebilir. Sıcak havalarda her insan tabiatı gereği …

Cuma hutbesi: Allah’ın kitabına ve peygamberinin sünnetine bağlılık

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı bu haftaki Cuma hutbesinin konusu “Allah’ın kitabına ve peygamberinin sünnetine bağlılık” olarak …

İleri yaş kanserlerinde yaklaşan tehlike: Silver Tsunami

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Onkoloji Enstitüsü, Geriatrik Hematoloji Derneği ve Geriatrik Onkoloji Derneği iş birliği ile düzenlenen …

Narsistik kişilik bozukluğu nedir, nedenleri neler, belirtileri nedir, nasıl tedavi edilir?

Narsistik kişilik bozukluğu, fonksiyonellik açısından kişinin karakterinde değerli bozulmalara sebebiyet veren ve buna bağlı birtakım patolojik …

İngiltere’de maymun çiçeği hadise sayısı 56’ya çıktı

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansının açıklamasında, yeni 36 hadise ile toplam sayısının 56’ya çıktığı belirtildi. Virüsün ekseriyetle beşerler …

Memişoğlu: Kovid-19’a yakalandığımda o kahramanlara şahitlik ettim

Başhekimlik binasında gerçekleşen zirveye İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.