Avrupa ve ABD boğucu sıcaklarla boğuşuyor! Sıcak hava dalgası Türkiye’ye de gelecek mi?

Yaz aylarının gelmesi ile hava sıcaklıkları giderek artarken ABD ve Avrupa kıtası kavuran sıcaklar nedeni ile alarm durumuna geçti.

Fransa’da hava sıcaklığı bu yıl ilk kez 40 dereceyi aştı. Ülkenin birçok bölgesinde hava sıcaklığının bugün ve yarın 41-42 dereceye çıkması bekleniyor. Fransa’da meteoroloji departmanından yapılan açıklamada, Kuzey Afrika üzerinden gelen bir sıcak hava kütlesinin yol açtığı şiddetli ve erken bir sıcak hava dalgasının etkili olmaya başladığı kaydedildi.

FRANSA’DA AÇIK HAVA ETKİNLİKLERİ YASAKLANDI

Yetkililerin aldığı karar ile aşırı sıcaklar nedeniyle Bordeaux kenti ve çevresinde açık hava etkinlikleri ile klimasız kapalı mekanlardaki etkinliklerin yasakladığı belirtildi.

Yasak çerçevesinde 18 Haziran direniş çağrısı etkinleri dahil konserler ve büyük toplanma etkinlikleri bugün itibarıyla iptal edilirken, düğün gibi özel kutlamalar için ise herhangi bir yasak getirilmediği ifade edildi.

75 YILDIR GÖRÜLEN EN SICAK HAVA DALGASI, KIRMIZI ALARM VERİLDİ

Fransa sağlık bakanı 75 yıldır kaydedilen ‘en sıcak hava dalgası’nın hastane kapasitelerini etkileyebileceğini belirtti.

12 bölgede ‘kırmızı alarm’ verilen ülkede çocuklara evde kalmaları söylendi, bakım evi sakinleri klimalı odalara yönlendirildi. Yerel yetkili Fabienne Buccio aşırı sıcaklar nedeni ile herkesin sağlık riski ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Fransa’nın güneybatısındaki Toulouse’da bir sıcaklık göstergesi/AFP

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.