Bilim insanları uyarıyor: İklim krizi 3 milyar insan için yaşanmaz koşullar getirecek

İklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmek için ülkeler çalışmalarına devam ederken, geleceğe yönelik araştırmalar da sürüyor. Son olarak bilim insanları tarafından 3 milyar insan için yaşanmaz koşulların söz konusu olduğu belirtilirken, sera gazı emisyonlarındaki hızlı azalmaların, bu tür sıcak koşullara maruz kalan insan sayısını yarıya indirebileceğine dikkat çekildi.

Exeter Üniversitesi’nde iklim uzmanı ve Küresel Sistemler Enstitüsü müdürü olan çalışmanın ortak yazarı Tim Lenton, “İyi haber şu ki insanlık küresel ısınmayı durdurmayı başarırsa bu etkiler büyük ölçüde azalabilir” dedi.

EN İYİ SENARYODA BİLE SICAKLIK ARTIŞI DEVAM EDİYOR

Rapor, insanların çoğunluğunun 11C-15C (52F-59F) gibi çok dar bir sıcaklık bandında nasıl yaşadığını vurguluyor. Araştırmacılar, tüm yeniliklere ve göçlere rağmen insanların çoğunlukla birkaç bin yıldır bu iklim koşullarında yaşadığını kaydetti.

Bilim insanlarına göre; küresel ısınma, sanayi öncesi zamanlardan bu yana sıcaklıklarda 1,1 derecelik bir artışa neden oldu. Sera gazı emisyonlarında derin kesintilerin olduğu en iyi senaryoda bile, bunun 20 yıl içinde 1.5C’ye ulaşması bekleniyor.

Lenton, “Mevcut seviyelerin üzerindeki her bir ısınma derecesi, yaklaşık 1 milyar insanın uygun iklim koşullarının dışına düşmesine tekabül ediyor” diyor.

ÜÇ FARKLI SENARYO ÜZERİNDE DURULUYOR

Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından iklim değişikliğini değerlendiren dönüm noktası raporda üç farklı iklim senaryosu ve üç nüfus projeksiyonu belirlendi. Delaware Üniversitesi’nde jeo-uzamsal veri bilimi yardımcı doçenti Dr Jing Gao, ilgili modellerin birbirleri arasındaki geri bildirimi hesaba katmadan geliştirildiğini açıkladı.
Gao, tüm senaryoların idealize edilmiş gelecekler olduğunu kaydetti: “Birbirinden çok farklı birkaç senaryoyu birlikte kullanmak, belirsizlik aralığını yakalamaya yardımcı olur.”

En uç senaryoya göre, ABD’nin güney eyaletleri, özellikle Meksika Körfezi’ni çevreleyen kısım, 2070 yılına kadar çok daha sıcak hale gelecek. Orta Amerika, yıllık ortalama 29C ile 20 milyon insanla artan sıcaklıkların yükünü taşıyacak.

Kuzey Kutup Dairesi’nin altındaki Kanada ve Alaska’nın büyük kısımları 2070 yılına kadar daha sıcak koşullarla karşı karşıya kalacak.

Related Posts

Scooter’ın 100 Yıl Önce Ortaya Çıkan Atası: Autoped

Kalabalık olan şehirlerde trafik adeta kanayan bir yara. Uzun yıllardır mücadele ettiğimiz bu probleme karşı da hem şirketler hem de bireyler …

DenizBank, birinci Metaverse şubesini Atlas Space iş birliğiyle açıyor

DenizBank iştiraki NEOHUB ve Atlas Space, metaversede Türkiye’nin yerli iştirakle hayata geçirilen birinci banka şubesini açmak üzere güçlerini …

WhatsApp çevrim içi olmayı gizleme özelliğini getiriyor

WhatsApp kısa bir mühlet evvel yeni bir güncelleme aldı. Bu güncelleme ile birtakım yenilikler gelirken, güvenlik tarafında da kıymetli adımlar …

Call Of Duty Modern Warfare 2 sistem gereksinimleri belli oldu!

Infinity Ward’ün sevilen oyunlarından biri olan Call Of Duty Modern Warfare 2’nin yenilenmiş sürümünün yayınlanmasına günler kalırken …

Deadpool’lu Stranger Things Sinematik Evreni Geliyor!

Netflix’in orijinal dizisi olan ve bu yıl dördüncü sezonuyla yeniden ekranlarda gördüğümüz Stranger Things, bugün birçok hayranını …

Kimlik bilgilerini çalmak için tanınan oyunları kullanıyorlar

Kaspersky araştırmacıları, 2022’nin birinci yarısında oyuncuları istismar etmeye çalışan siber hatalıların aktifliğinin arttığını tespit etti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.