Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, bugüne kadar görülmemiş yeni parçacıklar keşfetti

İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) tabiattaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen ve 3 yıllık bakımın akabinde yine çalıştırılan Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC), şimdiye kadar hiç görülmemiş yeni parçacıklar keşfettiği duyuruldu.

CERN’den yapılan yazılı açıklamada, 3 yıl ortadan sonra nisanda yine çalışma süreci başlatılan LHC’nin bugün üçüncü defa çalıştırıldığı bildirildi.

Öğlen saatlerinde iki proton demetinin, 450 milyar elektro volt güç desteğiyle, LHC’nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt istikametlerde döndürüldüğü kaydedildi.

Araştırmacılar, LHC’nin yeniden başlatılmasıyla birlikte “şimdiye kadar görülmemiş 3 yabancı parçacık keşfedildiğini” belirterek, bu yeni keşfin, cihanın anlaşılması yolunda “ileriye yanlışsız büyük bir adım” olduğunu vurguladı.

6,8 TRİLYON ELEKTRO VOLT İLE GÜÇ REKORU KIRILMIŞTI

1998’den 2008’e kadar süren çalışmalar sonucu CERN’de kurulan ve dünyanın en büyük, en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak kabul edilen LHC, 3 yıllık bakım ve tamir çalışmalarının akabinde 22 Nisan’da yine başlatılmıştı.

Yeniden başlatma süreci kapsamında, proton demetlerinin ürettiği gücün 6,8 trilyon elektro volt (TeV) olarak kayıtlara geçtiği ve bir evvelki güç rekorunun üstüne çıktığı aktarılmıştı.

Doğadaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, “üst kuark” ismi verilen dörtlü atom altı parçacık tipi ortaya çıkarılmıştı.

CERN araştırmacıları, 2015-2018 yıllarında LHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha evvel fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtmişti.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa hududu yakınlarında, 175 metre derinlik ve 27 kilometre uzunluktaki bir tünelde yer alıyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bunlar tüm zamanların en çok dikkat çeken 10 kol saati!

Hayatımızdaki her saniye önemlidir. Bu yüzden zaman, önemsiz şeylerle boşa harcanmamalı. Peki zamanı tam olarak nasıl tamınlarız? Bu konular …

Reddit, Kripto Para Borsası FTX ile Ortaklık Kurdu

Dijital dünyanın en popüler sosyal mecralarından biri olan Reddit, popüler kripto para borsası FTX ile ortaklık kurduklarını açıkladı. Reddit-FTX …

Intel’e ilginç çağrı: Grafik bölümünü sat!

Yaklaşık 5 yıllık bir yatırımın ve çalışmaların ardından Intel ARC grafik teknolojilerinin ilk ekran kartlarını piyasada görmeye başladık …

Google (Alfabe) nasıl ve nerelerden para kazanıyor?

Google (Alfabe) nasıl ve en çok nerelerden para kazanıyor? Bu sorunun yanıtını birçoğumuz merak ediyor. Biz de Teknolojioku olarak bu …

İşte en ucuz ikinci el SUV araçlar! – 2022

Son zamanlarda yeni bir araba için alışveriş yaptıysanız, piyasanın şu anda ne kadar saçma olduğunun farkındasınız demektedir. Fiyatların …

Microsoft, Xbox Series S’in performansını arttırmak için harekete geçti

Xbox ile PlayStation arasındaki rekabette önemli bir yer tutan Xbox Series S, hem abisi Xbox Series X’e hem de rakibi PlayStation 5’e göre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.