Çay üreticilerinden Erdoğan’ın açıkladığı sayıya reaksiyon

Rize-Artvin Havalimanı’nın açılış merasiminde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılı için desteklemeyle birlikte 7 TL olarak açıkladığı yaş çay alım fiyatına yönelik reaksiyonları sürüyor. Erdoğan açıklamasında, “Kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130’un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Üreticilerimiz çaylarını kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek” demişti.

Fındıklı Çay Üreticileri İnisiyatifi ismine açıklamayı okuyan Osman Kurt, açıklanan sayının çay üreticisini şad etmediğini belirterek, şöyle konuştu:

“ÖZEL FİRMALARA DÜŞÜK FİYATA ÇAY ALMASINA FIRSAT VERİYOR”

“Yıllık enflasyonun yüzde 200’lere yaklaşırken ve her geçen gün de enflasyon artmaya devam ederken yüzde 75’lik artış kabul edilemez. Çay üreticileri fiyat belirlenirken kendilerini temsil eden kurumların da süreçte olmasını belirlenen fiyatında taban fiyat olmasını yıllardır talep etmektedirler. Ne yazık ki her iki talep de gerçekleşmemiştir. Kota ve kontenjan uygulamaları da özel çay işletmelerine düşük fiyatla çay almasına fırsat veriyor.

ÇAYKUR daha çok emekçi ile, daha dolgun maaşla insanları çalıştırırken özel çay işletmelerinin düşük fiyatla yaş çay alımı yapması biz çay üreticileri olarak kabul etmiyoruz. Siyasi iktidar da bu duruma seyirci kalmamalıdır. Bizler Fındıklı Çay Üreticileri İnisiyatifi olarak çayda taban fiyatının hayata geçirilmesi, kota ve kontenjan uygulamalarının kaldırılması, geç ödemelerinin yasal faizi ile ödenmesi ve çaydaki karşımıza çıkan diğer sorunları çözmek için çaba edeceğimizi; bu haklı çabayı çay üreticisi halkımızla bir arada yürüteceğimizi belirtiyoruz. Yaşasın çay üreticilerin birliği, yaşasın örgütlü uğraşımız.”

“ÇAY TABAN FİYATININ 9 TL BİLE OLMASI KÂFİ DEĞİLDİ”

Trabzon’un Hayrat ilçesi Çay Meclisi bugün yaptığı yazılı bir açıklama ile çay üreticilerinin problemlerinin tahlili için yürüttükleri gayrete devam kararı aldıklarını açıkladı. Hayrat Çay Meclisi’nden yapılan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Yaklaşık 1 ay evvel çay tarımının yapıldığı bölgemizde Çay meclislerini örgütledik. Üreticiler olarak yıllardır birikmiş ve neredeyse kangrene dönmüş meselelerimizin tahlili için ağır bir tartışma süreci geçirdik. Birinci elden taleplerimizi yedi husus altında topladık. Bunlardan yalnızca bir tanesi yaş çay taban fiyatı üzerineydi. Ülkedeki enflasyonu, hayat pahalılığını dikkate alarak yaş çay taban fiyatının en az 9 lira olarak belirlenmesi gerektiğini vurguladık. Üreticilere açtığımız imza kampanyası sürecinde neredeyse tüm üreticiler 9 liranın bile kâfi olmayacağını söz etti.

Topladığımız binlerce imzaları taleplerimizi içeren bir üst yazı ile ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne ulaştırma isteğimiz Rize Valiliği tarafından engellendi. Israrlı eforlarımız sonucunda temsilci seviyesinde bir iştirakle imzaları ulaştırmayı başardık. 15 Mayıs 2022 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rize’de yaş çay alım fiyatını büyük bir müjde ile açıkladı. Açıklanan yaş çay fiyatı kg başına 6,70 lira ve 0.30 kuruş destekleme ile toplam 7 lira olarak ilan edildi. Açıklanan bu fiyat üreticinin geleceğe dair umutlarını yerle bir etti. Kaldı ki üreticinin tek talebi yaş çay fiyatının gerçek enflasyonun altında kalmaması değildi.

“BORÇLANARAK GÜBRE ALDIK”

Birçoğumuz gübre vuramadık. Gübresini vurabilenler ise borçlanarak gübre satın aldı ve meselesini çözdü. Piyasada gübrenin fiyatı tipine nazaran ortalama 8 bin 500 ton/lira. Buna nazaran çayımızı 7 liradan satabilsek bir ton yaş çayla bir ton gübre alamıyoruz. Geçen yıl gübrenin tonu ortalama olarak 2 bin 500 liraydı. Yaş çay fiyatı destekleme ile 4 liraydı. Özel dalın düşük fiyattan alım yapması nedeniyle yaş çayımızı ortalama 3 liradan sattık. Görülüyor ki geçen yıl özel dalın düşük fiyattan alım siyasetine karşın bir ton yaş çayla bir tondan fazla gübre alabiliyorduk.

Gübre fiyatlarındaki çok artış nedeniyle gübre alımında devletin üreticiyi desteklemesi talebimiz dikkate dahi alınmadı. Ayrıyeten üstte değindiğimiz özel dalın yaş çay alımında açıklanan fiyatın çok altında alım yapmasının engellenmesi talebimiz vardı. Bu yüzden yaş çayda taban fiyat uygulamasına geçilmesi de taleplerimiz ortasındadır. Buna geçen yıldan örnek vermek açıklayıcı olacaktır. Geçen yıl açıklanan yaş çay fiyatı 4 liraydı. Özel dal ise ortalama 2,5 liradan yaş çay aldı, bu talebimiz de görmezden gelindi.

“ÇAY KANUNU ÜRETİCİYİ ÖZELİN İNSAFINA TERK EDECEK”

En kıymetlisi üreticinin de iştirakiyle yaş çay yasasının hazırlanıp çıkarılması isteğimize dair en ufak bir açıklama dahi yapılmadı. İktidarın hazırlattığı, mecliste bekletilen ve herkesten saklanan yasa tasarısının üreticiyi özel kesimin insafsız eline terk edecek hususlar içerdiğine dair bilgilerimiz bizleri öfkeye sürüklemektedir. Biz çay üreticileri meclisi olarak tüm taleplerimizin ardında duracağımızı ilan ediyoruz. İlan edilen yaş çay alım fiyatını kâfi bulmuyoruz. Çaresiz değiliz. Deva biziz. Taleplerimiz gerçekleştirilene kadar gayret bayrağını ayakta tutacağız. Tüm üreticileri çay meclislerinde örgütlenmeye davet ediyoruz.”

Related Posts

Bilişim uzmanı sokakta uyuyakalınca 500 bin kişinin verileri de çalındı

Japonya’nın Amagasaki kentinde belediye ile vergi muafiyeti konusunda çalışan bir bilişim uzmanı, yoğun alkol aldığı bir gecenin ardından …

Çalışanlar dikkat! Yargıtay’dan fırça atan amir için karar

Çalıştığı fabrikada, makinenin arızalanması üzerine yanına gelen üretim şefinin fırçasına maruz kalan personel, hayatının şokunu yaşadı …

Bu 6 Altcoin Yatırımcıları Dikkat: Coinbase Dev Duyurular Yaptı!

İşlem hacmiyle en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, çeşitli altcoin’lerin sitesine ve uygulamasına eklendiğini açıkladı. Bu …

Trenlerde ücretsiz bisiklet taşıma izni ve kuralları açıklandı

Türkiye Bisiklet Federasyon’unun çevreci ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletlerin kullanımının yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması …

Bu Metaverse Coin’e Dikkat: Büyük Hareket Bekleniyor!  

Kripto analisti Akash Girimath’a göre ApeCoin fiyatı 5,02 dolar civarında bir direnç izdihamında reddediliyor. Analist, devam eden geri …

Biden’dan benzin için vergi muafiyeti çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden, benzin için üç aylık vergi muafiyeti çağrısında bulundu. Konuya ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.