Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Sığ ve vizyonsuz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raporunda, Türkiye’ye “Kıbrıs’ta iki devletli tahlilden vazgeçme” davetinin yer almasına reaksiyon göstererek, “AP’nin 2021 Türkiye raporunda yer alan Kıbrıs sorununa yönelik sığ ve vizyonsuz tabirleri, AP’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) sözcülüğüne soyunduğunun yeni bir delilidir.” dedi.

“Sığ ve vizyonsuz”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, AP’de Türkiye hakkında hazırlanan ve kabul edilen 2021 yılı raporuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Oktay, “AP’nin 2021 Türkiye raporunda yer alan Kıbrıs sorununa yönelik sığ ve vizyonsuz tabirleri, AP’nin Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) sözcülüğüne soyunduğunun yeni bir delilidir. Şayet AB ve AP, Kıbrıs sorununun tahliline katkıda bulunmak istiyorsa; Kıbrıs Türk halkını yok saymaktan vazgeçmeli, Kıbrıs Türkü’nün hükümran eşitliğini ve eşit memleketler arası statüsünü tescil etmeli ve 2004’te Kıbrıs Türk halkına verdiği taahhütleri yerine getirmelidir.” sözlerini kullandı.

“Bu defter artık kapanmıştır”

Kıbrıs’ta iki başka halk ve devlet olduğuna değinen Oktay, “Rumların 50 yıla yakın müddettir, oyalama taktikleriyle, 2004’te ve 2017’de reddettikleri bir model (federasyon), 50 yıl daha müzakere edilmeyecektir. Bu defter artık kapanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

AP’nin Türkiye raporunda, Kıbrıs müzakerelerinin yine başlamasının ve Türk tarafının iki devletli tahlil teklifinden vazgeçmesinin beklendiği yer almıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.