Denize kıyısı olmayan kente ‘çılgın proje’: Kanal Kütahya

DUVAR- MHP’li Kütahya Belediyesi, Sinar Mahallesi’ne ‘Kanal Kütahya’ projesi için harekete geçti. Ekonomik krize karşın hayata geçirilmek istenen projenin maliyeti 90 milyon TL.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran; MHP’li Kütahya Belediyesi, ‘Kanal Kütahya’ ismi altında bir proje hazırladı. Belediye, ‘çılgın projenin’ tanıtım belgesini da Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 17 Haziran tarihinde teslim etti ve çevresel tesir değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başladığı açıklandı.

Dosyada, Merkez ilçesi Sinar Mahallesi’nde yapılacak olan Kanal Kütahya projesi için belediye kasasından 90 milyon TL harcanacağı belirtildi. 90 milyon TL’lik bu harcamanın 15 milyon TL’si etüd ve proje, 75 milyon TL’si ise inşaat maliyeti için yapılacak.

KANO BAKIM TAMİRAT BİNASI DA OLACAK

Kanal Kütahya projesinin 115 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılacağı, alana iki adet gondol seyahat istasyonu, kafe, idare binası, kano bakım tamir binası da inşa edileceği belirtildi. Kanal ise 48 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak. Ayrıyeten projede 12 adet bungalov konut, restoran ve 233 araç kapasiteli otopark bulanacak. Proje tamamlandığında 50 kişinin çalışacağı ve bin bireye hizmet verileceği de belirtildi.

BÜYÜK KISMI TARİM TOPRAĞI

Hazırlanan evrakta “Faaliyetin gerçekleştirileceği alanda rastgele bir orman, tarım yeri bulunmamaktadır” denilse de uydu imgelerinde projenin yapılacağı alanın büyük bir kısmının tarım toprağı olduğu görülüyor. Ayrıyeten Kanal Kütahya projesinin yapılacağı alanda bir de sulama kanalı bulunuyor.

MHP’li Kütahya Belediyesi’nin internet sitesinde ise projeye dair şu bilgilere yer veriliyor: “DSİ tarafından Kütahya Belediyesi’ne devredilen sulama kanalının regülatörden itibaren yaklaşık 18 kilometrelik kısmı, Kanal Kütahya projesi ile yine düzenlenecektir.” Ayrıyeten kanalın uzunluğunun 3,5 kilometre olacağı da açıklandı.

‘2004 YILINDAN BU YANAHAYAL ETTİĞİMİZ PROJE’

Kütahya Belediye Lideri MHP’li Alim Işık ise daha evvel Kanal Kütahya projesinde dair yaptığı açıklamada, vilayet hudutları içinde doğan Porsuk Çayı’nın suyunu kullanmak için kanal projesini hayata geçireceklerini açıklamıştı. MHP’li Işık, “Kanal Kütahya Projesi, 2004 yılından beri hayal ettiğimiz bir projedir. Bugüne kadar Kütahya’dan çıkan Porsuk Çayı’ndan kentimiz gereğince yararlanamadı” demişti. Ayrıyeten Işık, proje için yerlerinin kamulaştırıldığı ve projenin tüm etaplarının 2023 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini de söylemişti.

VAZO KULE DE GELİYOR

Kütahya Belediyesi’nin bir öteki çılgın projesi de kentin merkezindeki Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde Çiniciler Çarşısı’nın yanına inşa edeceği ve 45 milyon TL’ye mâl olacak Vazo Kule projesi. Kule 13 bin 136 metrekarelik bir arazi üzerine inşa edilecek. Ayrıyeten kulede bir de dönen restoran yer alacak.

Raporda milyonlarca liraya inşa edilecek Vazo Kule’nin üretim maksadı ise şöyle açıklanmıştı:

“Projenin bir bütün halinde geniş işlevli cazibe merkezi oluşturulması hedeflenmiştir. Çiniciler Çarşısı, proje sayesinde Vazo Kule ile bir bütün halinde, başka vilayetlerden Kütahya’ya gezmeye, alışveriş edilmesi için gelinmesine davetkâr olacaktır. Proje; her yaştan kent sakinlerinin bilhassa gençlerin farklı nedenlerle orada olmayı dilek edecekleri ve binada yer alan fonksiyonları şahsen aktif biçimde kullanacakları, toplumsal bağlantısı güçlendirici bir merkez olarak yorumlanmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Beşiktaş, Fatih Karagümrük hazırlıklarını çift idmanla sürdürdü

Teknik Direktör Valerien Ismael’in yönetiminde yapılan antrenman, denge ve kuvvet çalışmasıydı. Siyah-beyazlılar, hazırlanan parkurda üç grup …

İsrail’le karşılıklı büyükelçi atama kararı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye olarak İsrail’e Büyükelçi atama kararı aldık. Önümüzdeki süreçte atayacağımız büyükelçiler konusunu …

Devlet müdafaasındaki gençler üniversiteli olmanın sevincini yaşıyor

YKS’de aldıkları yüksek puanlarla dikkati çeken Mevlüt  Enes Türkoğlu 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Recep Can Özyeğin Üniversitesi Bağlantı …

Mustafa Yeneroğlu reaksiyon gösterdi: DEVA’lı Demirer’e atakla suçlanan MHP’liden Yalçın’la fotoğraf

DEVA Partisi Karaman Vilayet Lideri Burak Demirer ve gazeteci Hüseyin Ölger’in 12 Ağustos’ta MHP Karaman Merkez İlçe Lideri Muhammet Mustafa …

Fortnite, Dragon Ball oynanış fragmanını yayınladı

Fortnite’ın yeni crossover’ı Dragon Ball Super ile serinin çok güçlü ve ikonik dört karakteri Son Goku, Vegeta, Bulma ve Beerus, Fortnite’ın …

Beşiktaş’tan Fenerbahçe maçı tepkisi: Kime göre, neye göre?

Beşiktaş Kulübü, Fenerbahçe’nin Kasımpaşa’yı 6-0 yendiği karşılaşmanın ardından açıklama yaptı. Siyah-beyazlıların açıklamasında “Bu çifte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.