İhracatta rekor serisi ‘deprem’le sona erdi

İthalat da yüzde 4.5’lik azalmayla 28.2 milyar oldu. Ticaret Bakanlığı düşüşün deprem, baz etkisi ve bayramın etkisiyle artığını duyurdu. TİM Başkanı Mustafa Gültepe de “Kurun en az enflasyon kadar artması gerekiyor ki Türk ihracatçısı rekabetçiliğini koruyabilsin. Yoksa pazar kaybetmeye devam ederiz. Müşterileri tekrar kazanmak ise yıllarımızı alabilir” dedi.

DÜŞÜŞ 11 PUANA YAKLAŞTI

Ticaret Bakanlığı, nisan ayına ilişkin dış ticaret verilerini basın toplantısı yerine yazılı bir açıklamayla duyurmayı tercih etti. Dış Ticaret Veri Bültenine göre, Nisan 2023’te ihracatın ithalatı karşılama oranı 10.6 puan azaldı ve yüzde 68.6’ya düştü. Enerji verileri hariç tutulduğunda ise bu oran 22.2 puan azalarak yüzde 78.6 oldu. Bültene göre martta Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkeye 9 milyar 765 milyon dolarlık ihracat yapılırken, nisanda bu rakam 8 milyar 131 milyon dolara düştü. Yakın ve orta doğu ülkelerine ise mart ihracatı 4 milyar 210 milyon dolarken nisanda 3.2 milyar dolara geriledi. Diğer Avrupa ülkelerine yapılan ihracat da 3.7 milyar dolardan 3.1 milyar dolara düştü.

GÖZLER SEKİZ AYDA

TİM Başkanı Gültepe, küresel ve ulusal gelişmelerin ihracatı olumsuz etkilediğini ancak her şeye rağmen yılın kalan 8 ayı iyi değerlendirerek Cumhuriyetin 100. yılını ihracatta en iyi performansla tamamlayacaklarına inandıklarını vurguladı. Gültepe, açıklamasında, “Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.2 eksideyiz. Son 12 aylık ihracatımız yüzde 4.9 artışla 251.7 milyar dolara ulaşırken, ocak-nisan dönemini ise yüzde 3 kayıpla 80.9 milyar dolarla kapattık. Avrupa ve ABD gibi pazarlarda devam eden parasal sıkılaşma politikaları nedeniyle talepte durgunluk sürüyor” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir