Kaspersky’dan nöromorfik işlemcilere dev yatırım! Nöromorfik işlemci nedir?

Kaspersky, yeni jenerasyon akıllı aygıtlarda kullanılacak nöromorfik işlemcilere yatırım yapıyor. Bu kapsamda Motive Neuromorphic Technologies paylarının yüzde 15’ini satın aldı.

Kaspersky Gelecek Teknolojileri Lider Yardımcısı Andrey Doukhvalov hususla ilgili “Şimdi birinci tıp yatırımlarımızı yapıyoruz ve önümüzdeki yıllarda bu alandaki hissemizi artırmayı amaçlıyoruz. Kaspersky için nöromorfik teknolojilere erişim, global bir teknoloji ekosisteminin yolunu açıyor” açıklamasında bulundu.

Kaspersky tarafından yapılan açıklamaya nazaran satın alım makine tahsili tabanlı tahliller için yeni fırsatlar yaratmayı amaçlıyor. Şirket böylelikle kendi kendine öğrenen sistemlerin ve geleceğin akıllı aygıtlarını tasarlamayı hedefliyor.

2019’da Kaspersky, Motive NT ile Makine Tahsili kullanan sistemlerin donanımını hızlandıran Altai nöromorfik işlemcinin geliştirilmesine katılacağı bir iş birliği muahedesi imzalamıştı. Bu paydaşlığın sonucunda şirket uzmanları birlikte birinci nöromorfik işlemci kümesini ürettiler, işlemci için bir yazılım paketi geliştirdiler ve yaptıkları denemelerde sürat ve güç verimliliği ölçümlerindeki performanslarını muvaffakiyetle onayladılar.

Şirketler, şu anda nöromorfik işlemcinin ikinci bir versiyonunu geliştirmek için çalışıyor. Ayrıyeten, Altai nöroçipini kullanarak ortak pilot projeler oluşturmak için teknolojik ortaklar arıyor. Altai nöroçipinin piyasaya sürülmesi, güç maliyetlerini değerli ölçüde azaltarak yapay hudut ağı eğitim teknolojilerini her türlü aygıt için daha verimli ve erişilebilir hale getirecek. Klasik işlemcilerin tersine nöromorfik işlemcilerin bilgiyi belleğe (veya kayıtlara) erişerek çıkarması gerekmiyor. Zira tüm bilgiler yapay nöronlarda depolanıyor. Bu teknoloji, uçtaki aygıtlarda ek bilgi süreç gücüne muhtaçlık duymadan büyük dataların işlenmesini mümkün kılıyor. Testler, Altai işlemcisinin günümüzde yaygın olarak kullanılan klâsik grafik hızlandırıcılardan (GPU’lar) yaklaşık bin kat daha az güç tükettiğini gösteriyor.

NÖROMORMİK İŞLEMCİLERİ DESTEKLEYEN ‘KASPERSKYOS’ İŞLETİM SİSTEMİ GELİYOR 

Kaspersky Gelecek Teknolojileri Lider Yardımcısı Andrey Doukhvalov, nöromorfik işlemci pazarının 2025 yılına kadar 7,5 milyar doları aşabileceğini söyleyerek, 2,5 yıllık bir çalışmanın akabinde değerli bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Doukhvalov daha sonra “Kaspersky için nöromorfik teknolojilere erişim, global bir teknoloji ekosisteminin yolunu açıyor. Gelecekte MyOffice paketinin yanı sıra siber tehditlere karşı koymak için eksiksiz bir yazılım seti olan tescilli işletim sistemimiz KasperskyOS’a nöromorfik işlemcilere dayalı donanım tahlilleri ekleyeceğiz” dedi.

Nöromorfik işlemcilerin uygulama alanı, spike hudut ağları (SNN) eğitimini temel alan en son kuşak yapay zeka sistemlerinde kullanılan donanımların hızlandırılmasına odaklanıyor. Bu yaklaşım, daha çok biyolojik etkileşimlere benziyor. Yani nöromorfik işlemciler, biyolojik nöronlar üzere çalışıyor. 

Motive NT Üst Yöneticisi (CEO) Alexey Romanov ise bahse ait, “Bu yaklaşım, güç verimliliği son derece yüksek tahlillerin yaratılması için fırsatlar yaratıyor. Bu işlemciler, Objelerin İnterneti (IoT), robotik, insansız araçlar, AR projeleri, siber-fiziksel güvenlik sistemleri, yüz tanıma ve büyük dataların akıllı işlenmesi üzere alanlarda büyük talep görecek. Bu tahliller birebir vakitte manzara ve konuşma tanıma sistemlerine de yerleştirilebilir. Bu teknolojinin gelişimi, uyarlanabilirliği ve getirdiği yeni kuşak eğitim algoritmaları nedeniyle büsbütün yeni aygıtların ve teknolojilerin ortaya çıkmasını teşvik edebilir” tabirlerini kullandı.

NÖROMORMİK İŞLEMCİ NEDİR?

Nöromorfik işlemciler, analog devreler ile insan beyninin çalışmasını taklit eden bir teknolojidir. Bu teknoloji, yapay hudut ağları ile elektronik mühendisliğinden, bilgisayar biliminden ve nörobilimden yararlanılarak insan beyninin çalışmasını taklit eden işlemcilerin tasarlanmasını sağlar. Bu disiplinlerarası teknoloji sayesinde güç tasarruflu işlemcilerin yapılması hedefleniyor. Velhasıl nöromormik işlemciler insan beyninin kopyası olan işlemcilerdir. 

KAYNAK: AA

Related Posts

Türk Dizileri Markaların Kapaklarında Nasıl Görünürdü?

Sinema sektöründe genelde yabancı şirketlerin ortaya koyduğu film ve diziler aklınıza geliyor olabilir. Fakat ülkemizde de dizi/film sektörünün …

Bunlar tüm zamanların en çok dikkat çeken 10 kol saati!

Hayatımızdaki her saniye önemlidir. Bu yüzden zaman, önemsiz şeylerle boşa harcanmamalı. Peki zamanı tam olarak nasıl tamınlarız? Bu konular …

Reddit, Kripto Para Borsası FTX ile Ortaklık Kurdu

Dijital dünyanın en popüler sosyal mecralarından biri olan Reddit, popüler kripto para borsası FTX ile ortaklık kurduklarını açıkladı. Reddit-FTX …

Intel’e ilginç çağrı: Grafik bölümünü sat!

Yaklaşık 5 yıllık bir yatırımın ve çalışmaların ardından Intel ARC grafik teknolojilerinin ilk ekran kartlarını piyasada görmeye başladık …

Google (Alfabe) nasıl ve nerelerden para kazanıyor?

Google (Alfabe) nasıl ve en çok nerelerden para kazanıyor? Bu sorunun yanıtını birçoğumuz merak ediyor. Biz de Teknolojioku olarak bu …

İşte en ucuz ikinci el SUV araçlar! – 2022

Son zamanlarda yeni bir araba için alışveriş yaptıysanız, piyasanın şu anda ne kadar saçma olduğunun farkındasınız demektedir. Fiyatların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.