Kuzey Kore önderi Kim Kovid-19 toplantısında sigara içti

Indy100 sitesinin haberine nazaran, Kim, toplantıda ülkenin “olgunlaşmamış” tedbirlerini eleştirdi.

Kovid-19 krizinin ele alındığı acil toplantı sırasında yetkililere salgınla çabanın “karmaşıklığını ve zorlukların” artırdıklarını söyleyen Kim’in toplantı esnasında sigara içmesi manzaralara yansıdı.

İmgelerde bir masa etrafında yetkililerle bir ortaya gelen Kim’in, sigarasını sallayarak Kovid-19’la çaba sistemlerini eleştirdiği görüldü.

Uzun müddet tek bir Kovid-19 olayı bildiren Kuzey Kore’de, olay sayılarının 1,72 milyona ulaştığı, 62 kişinin ise hayatını kaybettiği bildirildi.

Salgın Kuzey Kore’de insani krize yol açabilir

Ülkede 13 Mayıs’ta 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmış, bu şahıslardan sırf birinin vefatına Kovid-19’un Omicron varyantının neden olduğu resmen duyurulmuştu.

Sıhhat sistemi çok da yeterli olmayan ve halkın Kovid-19’a karşı aşılanmadığı Kuzey Kore’de büyük bir salgın yaşanması insani krize yol açabilir.

Kuzey Kore, Dünya Sıhhat Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’nca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti.

Kuzey Kore, salgının kararlı önlemler sayesinde ülkede yayılmadığını argüman ederken, kapatılan hudut kapılarının ülke iktisadına önemli darbe vurduğu söz ediliyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.