Levent Göktaş’ın görüntüleri ortaya çıktı

Ankara’da evinin önünde 18 Aralık 2002’de suikaste uğrayan akademisyen Necip Hablemitoğlu soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından raftan indirildi. Suikastın olduğu güne ilişkin tanık ifadeleri yeniden alınarak tüm şüphelilere ilişkin HTS kayıtları incelendi ve olayla ilgisi olabilecek şüphelilere ulaşıldı.

Bu kapsamda Ukrayna’da firari olan Nuri Gökhan Bozkır hakkında İnterpol araması çıkartıldı. Bozkır, MİT operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Nuri Gökhan Bozkır ile birlikte diğer şüphelilere yönelik tespitler yaptı.

Şimdiye kadar iki dalga yapılan operasyonlarda eski asker Nuri Gökhan Bozkır, Aydın Köstem, Mehmet Narin, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu ve Fikret Emek tutuklandı. Dönemin MAK Alay Komutanı Mustafa Levent Göktaş ise firar etti.

GÖKTAŞ’IN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Sabah gazetesinden Halit Turan’ın haberine göre, ikinci dalga operasyonun başladığı 8 Haziran sabahı Levent Göktaş’ın evi ve ofisine eş zamanlı operasyon yapıldı.

Levent Göktaş iki adreste de bulunamadı. Göktaş’ın kızının oturduğu sitede başka bir daire kiraladığını tespit eden polis, bu adrese gitti ancak bulamadı. Sitenin güvenlik kamerası kayıtlarından kaçtığı belirlenen Göktaş’ın o andan itibaren adım adım izi sürülmeye başlandı. İstanbul’da aranmaya başlayan Göktaş’ın kendi aracıyla bir şirkete gittiği, daha sonra da restoranda iki kişi ve bir avukat ile görüştüğü ortaya çıktı.

BIYIKLARINI RESTORANIN TUVALETİNDE KESMİŞ

Buluştuğu kişiler A.G, Y.Ö. ve avukat K.E. ile kaçış planının detaylarını restoranda yapan Göktaş, restoranın tuvaletinde ise tanınmamak için bıyıklarını kesti. Göktaş’ın yakalanması için oluşturulan özel ekip, Göktaş’ın buluştuğu kişilerle birlikte Antalya’ya gittiğini tespit etti. Göktaş’ın görüştüğü kişilerin yaşadığı adresleri tespit eden Ankara ve Antalya Emniyetine bağlı polis ekipleri A.G.’nin evine baskın yaptı. A.G.’nin evinde Göktaş bulunamazken, polis A.G. ile Ö.Y.’yi gözaltına aldı.

Polisteki sorgularında Levent Göktaş’ın A.G.’nin baskın yapılan evin bulunduğu bölgedeki başka bir evde saklandığını itiraf etmesi üzerine bu adrese de operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda Göktaş’ın A.G.’nin evine baskın yapıldığını fark ederek kaçtığını belirlendi.

6 AYLIK VİLLA

Yakalanan kişilerin sorgularında Göktaş’ın Antalya’daki işbirlikçilerden 6 aylığına villa kiralamasını istediği, nakit parayla saklanmak için villanın kiralandığı belirlendi. Göktaş’ın işbirlikçilerden kendisini yurtdışına kaçırmaları için yardım istediği öğrenildi.

Aynı zamanda avukatlık yapan Göktaş’ın saklanacağı 6 aylık süre zarfında soruşturma dosyasının 20 yılı aşarak zaman aşımına uğratma düşüncesinin olduğu, ancak hukukçuların Göktaş’ın dosyasında zaman aşımını kesen sebeplerin bulunduğu, bu nedenle soruşturma dosyasının zaman aşımına uğramayacağını belirtti.

Özel ekip, Antalya’da yüzlerce güvenlik kamerasını izledikten sonra, Göktaş’ın bıyıkları kesilmiş halde Antalya’da sırt çantasıyla sokaklarda dolaştığını belirledi. Operasyonun ilk gününden itibaren Antalya’ya gelen Göktaş’ın 15 Haziran’a kadar Antalya’da kaldığını, burada yakalanacağını anlayınca da yeniden İstanbul’a kaçtığını belirledi.

ŞEHİR DEĞİŞTİRİRKEN ÖNCÜ ARAÇ

Polisin peşinde olduğunu fark eden Göktaş, Antalya’da iki araç kiraladıktan sonra tekrar yola çıktı. Polis uygulama noktalarında yakalanmamak için öncü araç kullandığı tespit edilen zanlının İstanbul’a gelerek bir işbirlikçinin evinde kaldığını tespit etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla eve baskın yapan polis, Göktaş’ın bir gece burada kaldıktan sonra taksiyle Anadolu yakasındaki Üsküdar’da bulunan büyük bir şirketin merkezine gittiğini tespit etti.

Göktaş’ın yakalanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla şirket binasına da operasyon düzenleyen polis, Göktaş’ı burada da bulmadı.

Göktaş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan özel ekip tarafından tüm Türkiye’de aranıyor.

GÖKTAŞ İLE GÖRÜŞENLERE SORUŞTURMA

Türkiye genelindeki güvenlik birimlerine fotoğrafları dağıtılan Göktaş’ın yakalanması için Hudut kapıları da teyakkuza geçirildi. Fotoğrafları hudut kapılarına gönderilerek Göktaş’ın varsa yurtdışına kaçış planı engellenmeye çalışıldı.

Hablemitoğlu suikastının azmettiricisi olarak aranan Mustafa Levent Göktaş’ın kaçmasına ve saklanmasına yardım eden kişiler hakkında “kaçmaya imkan sağlama” suçundan soruşturma başlatıldı. Göktaş’ın görüştüğü kişiler gözaltına alınarak ifadeleri alınırken, Göktaş’a yardım eden avukat K.E. hakkında da aynı suçtan soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

Related Posts

Siemens’in davasında bir zımnilik öyküsü: TCDD ihalesi

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde “Siz bunları hiç bilmemiş olun!” başlıklı bir yazı kaleme aldı. İki Siemens çalışanının …

FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Türkiye, Büyük Britanya’yı meskeninde devirdi

İngiltere’nin Newcastle kentindeki Vertu Motors Arena’da yapılan karşılaşmaya düzgün başlayan ay-yıldızlı takım, Larkin, Buğrahan ve Sertaç ile …

Özbekistan’da olağanüstü hal ilan edildi

Özbekistan’da 26 Haziran’da kamu tartışmalarına sunulan anayasal değişikliklerine ilişkin yasa tasarısı Karakalpakistan’da protestolara neden …

Ulusal Piyango ve sayısal lotodaki şüphe! CHP’li Atila Sertel: İn midir, cin midir?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM KİT Komisyonu’nun geçen çarşamba günkü toplantısında Ulusal Piyango Yönetimi’nin talih oyunlarıyla …

İstanbul’un Rus sürgünleri: “Evimde hissediyorum”

“Bir sabah gazetede bazı arkadaşlarımın terör faaliyeti ile suçlandığını okudum. Evleri basılmıştı. Sıradaki bendim.” İstanbul’un Kadıköy …

Meteoroloji’den Samsun’a fırtına uyarısı

İl genelinde çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olaylara karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi. Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden Samsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.