Levent Tüzemen’den, MHK’nın ‘Galatasaray operasyonu’ iddiası

Spor Toto Süper Ligi’nde heyecan devam ediyor. Lider Galatasaray bu hafta cuma günü evinde ligin formda takımı Kayserispor’u ağırlayacak. Adana Demirspor galibiyeti sonrası üst üste ikinci galibiyetini almak isteyen Sarı-kırmızılı takımda hedef 3 puan.

Bu sezon lige damga vuran hakem hataları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Özellikle bu sezon Galatasaray ve Fenerbahçe maçlarında verilen kararlar tartışmalı kararların ardından spor yazarı Levent Tüzemen, MHK hakkında çok çarpıcı sözler söyledi.

LEVENT TÜZEMEN’İN KALEME ALDIĞI ÇARPICI İFADELER

Tüzemen, Konya – Galatasaray maçında Ahmet Oğuz, Dubois’e kırmızı kartlık hareket yaptığını, VAR hakeminin ise hatalı ola bu pozisyon rağmen 2 hafta üst üste görev aldığını ifade etti. Tüzemen; “Adana Demirspor karşısında Mertens’in ayağına basılıyor. Pozisyonu kaçıran Ali Şansalan arka arkaya maçlara veriliyor. Başakşehir maçında sonucu etkileyecek olaylar var. VAR hakemi Özgür Yankaya dev hatalara rağmen atama alabiliyor.” diye belirtti.

GALATASARAY ALEYHİNE HATA YAPAN HAKEMLERE CEZA YOK

Ligin başından itibaren Galatasaray aleyhine yapılan hakem hatalarının Lale Orta’nın MHK başkanlığında hatadan uzaklaşıp resmen bir operasyona dönüştüğünü belirten Levent Tüzemen, “Şimdi vereceğim örneklere sayın Lale Orta’nın nasıl bir cevap vereceğini merak ediyorum. Çünkü bu operasyonların sorgulanması gerekiyor, Galatasaray aleyhine hata yapan hakemler, bırakın cezalandırılmayı 1 sonraki maça ödül olarak atanıyor.”

“İŞTE ÖRNEKLER…”

Ortaya attığı iddiasında ısrarlı olduğunu belirten Tüzemen, “6222 sayılı yasa için savcılar, Türk futbolundaki hakem kaosu nedeniyle devreye girmeli. MHK ve bazı hakemler, her yönü ile sorgulanmalıdır.” diyerek olayın mahkemeye taşınmasını istediğini açıkladı.

Yazısının devamında savını güçlendirmek için son dönemde oynanan maçlardaki hakem kararlarını ekleyen Tüzemen, Galatasaray’a karşı alınmış kararların karşılığında hakemlerin hiç bir ceza görmemiş olmasına değindi.

KONYA-GALATASARAY: 2-1

Ahmet Oğuz, Dubois’e kırmızı kartlık hareket yapıyor. Maç bitiminde Ahmet Oğuz hatasını bir bir anlatıyor. Hakem hocası İskoç Hugh Dallas, o pozisyonu şöyle yorumluyor: “Pozisyon kırmızı kart olmalıydı. Maçın hakemi terste kaldı ancak 4. hakem veya VAR mutlaka devreye girmeliydi.”

“SERKAN TOKAT ÖDÜLLENDİRİLDİ”

VAR’da görev yapan Serkan Tokat, sonrasında iki hafta üst üste görev aldı hatta Kasımpaşa-Trabzon maçında Kasımpaşa’nın nizami golünü VAR’dan iptal etti. Kritik hata yaptığı için dinlendirilmesi gereken Serkan Tokat, atamalarla ödüllendirildi.

GALATASARAY-ADANA DEMİRSPOR: 2-0

Emre Akbaba’nın Mertens’e yaptığı sert hareket için Hugh Dallas şöyle dedi: “Pozisyon kırmızı kart olmalıydı. Hakem kaçırdı ama VAR neden devreye girmedi?” Pozisyonu kaçıran maçın hakemi Ali Şansalan, arka arkaya VAR ve AVAR görevleri aldı.

Sakarya-Manisa maçında VAR, Sivas-Başakşehir maçında AVAR oldu. Galatasaray-Adana Demir mücadelesinin VAR hakemi Bahattin Şimşek, cezaya bile girmedi, Eyüp-Gençlerbirliği maçına orta hakem olarak atandı.

GALATASARAY -BAŞAKŞEHİR (KUPA): 2-3

“ÖZGÜR YANKAYA BEŞİKTAŞ-GİRESUN MAÇINA ATANDI”

Sonucu direkt etkileyecek, göz göre göre 2 dev hata yapıldı. Verilmeyen iki net penaltı, Başakşehir’in 2. golü öncesi net faul ve sarı kart vardı. Maçın VAR hakemi Özgür Yankaya, yaptığı dev hatalara rağmen Beşiktaş- Giresun maçına VAR olarak atanıp ödüllendirildi.

Bu kez de Aboubakar’ın kırmızı kart görmesi konusunda hakemi uyarmadı. Galatasaray-Başakşehir mücadelesinin orta hakemi Kadir Sağlam, hata yapmamış gibi Fenerbahçe-Karagümrük karşılaşmasına AVAR olarak atandı.

“FENERBAHÇE’YE HATA YAPANA CEZA VERİLİYOR”

Demek ki MHK, Galatasaray maçlarında hata yapan hakemleri başarılı bulmuş olacak ki hepsini yeni atamalarla ödüllendirdi. Adana Demirspor-F. Bahçe maçında hata yapan Ali Palabıyık ve Koray Gencerler o günden beri maç alamıyor.

” GALATASARAY ‘A HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN”

Fenerbahçe itirazlarında haklıydı, Koray Gencerler’e sadece 1. Lig’de VAR görevi verildi. Sonuç MHK, hakemlere şu mesajı veriyor: “Galatasaray’a hata yapmaktan korkmayın, biz sizi ödüllendiririz. Ama Galatasaray lehine hata yaparsanız maç vermeyiz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir