Mecliste MHP’li üye ve AKP’li başkan arasında ‘basın’ tartışması

Elazığ il genel meclisi toplantısında 2021 yılı faaliyet raporu görüşmelerinde basın mensuplarının dışarıya çıkartılması Cumhur İttifakı arasında gerginlik yarattı.

AKP’li meclis başkanı İbrahim Şerbet’in faaliyet raporu sunumunun ardından soru cevap kısmında basın mensuplarını dışarıya çıkarması MHP Grup Başkanvekili Osman Dilek tepki gösterdi.

Dilek, “Gündeme bakıyorum, inceliyorum bizim kamuoyunda gizleyecek hiçbir şeyimiz yok neden basını dışarıya çıkarıyoruz?  Kamuoyunun bilgilendirilmesinden neden rahatsız oluyorsunuz?” diyerek AKP’li Şerbet’e tepki gösterdi.

“KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİNDEN NEDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ?”

MHP’li meclis üyelerinin konuşmalarının kesildiğini belirten Dilek, şöyle konuştu:

* Geçen sana yine mart ayında meclis üyesinin yerinde rahmetli Cevdet Doğan kardeşimiz oturuyordu. Orada Keban ilçesinin sıkıntılarını anlatırken meclis başkanımız azarlamıştı ve helalleşmeden vefat etti.

* Ondan belirli bir süre sonra yine bir meclis üyemize bir gider yaptı. Perşembe günü yine bir meclis üyesi arkadaşımız ‘ben size teşekkür edeceğim’ demesine rağmen lafı kesildi ve konuşturulmadı. Dün sıra geldi bana meclisten çıkıp ‘sen şunu yapıyorsun bunu yapıyorsun’ deyip ceket çıkarmanın bir anlamı yok, biz buraya kavga etmeye gelmedik.

* Siyaseten ters düşeriz, ayrı düşüncelere sahip olabiliriz ama böyle zorbalık, dayatmalar hoş şeyler değil. Siyaset uzlaşma sanatıdır. Burada bir mesele olduğu zaman biz farklı fikir beyan ediyoruz ama oylamalara bakın yüzde 99’u oybirliğiyle geçiyor.

* Beni esas üzen nokta şu basın dışarıya çıkarıldıktan sonra bu tavır sergileniyor. Biz basını neden dışarıya çıkarıyoruz hepinize soruyorum. Gündeme bakıyorum, inceliyorum bizim kamuoyunda gizleyecek hiçbir şeyimiz yok neden basını dışarıya çıkarıyoruz. Eğer gider yapmak için çıkarıyorsanız o farklı bir şey.

* Kamuoyunun bilgilendirilmesinden neden rahatsız oluyorsunuz?  Biz burada bir siyasi parti olarak şu parti bu parti ayrımı yapmadık buradaki işleyişin kurumla ilgili olan bölümlerinde biz çıkıp diyoruz ki ‘şu eksiklikler’ vardır.

* Program yapıyorsunuz bir buçuk iki ay sonra programda bütçeyle ilgili aktarmalar oluyor bizde bunu eleştireceğiz tabi bu bizim en doğal hakkımız. Burada bir meclis başkanının alınganlık göstermesine gerek yok. Onun için bu gibi şeylerde kamuoyunun bilgilendirilmesi lazım.

AKP’Lİ BAŞKAN BASIN MENSUPLARINI SUÇLADI

MHP’li Osman Dilek’in konuşmasının ardından AKP’li Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, basın mensuplarını taraflı olmakla suçladı. Şerbet, şu ifadeleri kullandı:

* Meclisimiz vatandaşla ve basına açıktır. Biz gündem maddelerini hazırlarız gündem maddeleri bittikten sonra veya özel konularda basını dışarıya çıkarmaya yetkimiz var. Basın olarak da iki tane kardeşimiz var devamlı geliyor. Taraflı hep yönlendirmeyle yazışma yapıyorlar.

* Şurada meclis görüşmesi yapıyoruz hatip konuşuyor basın koltuk aralarında dolaşıyor orada il genel meclis üyesiyle dolaşıyor. Bizim bu kadar iyi niyetimize karşı ses çıkarmadığımız halde gündem dışı  özel bir konu için basını dışarıya çıkarmışım suç olmuş ben buna anlam veremiyorum.

* Gündem maddeleri görüşülürken gündem dışına çıkıldığı an kim olursa olsun ikaz ederim bu benim görevim ve yetkim. Basından arkadaşlara da tekrar söylüyorum bundan sonra meclise saygılı olalım aralarda dolaşmayalım arkada yer ayrılmış bundan sonra orada oturalım.

Related Posts

Taşlıburun surları yok oluyor

Büyük bölümü yıkılan tarihi yapıdan geriye kalan surlar da ilgisizlik nedeniyle kaderine terk edildi. Yapının birkaç parçasının kaldığını …

Almanya Başbakanı Scholz, Zelenski ile telefonda görüştü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile telefonda görüştüğü bildirildi. Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen …

TBMM’de yeni yasama yılı 1 Ekim’de başlıyor

TBMM’nin yeni yasama yılının başlaması nedeniyle saat 13.30’da TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Atatürk Anıtı’na çelenk sunacak. Ardından Genel Kurul …

HDP’li Sancar evvel Kılıçdaroğlu’na dayanak verdi sonra teröristleri savundu

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar, DW Türkçe’den Eray Görgülü’nün sorularını yanıtladı. Sancar, kendisine sorulan “Kemal Kılıçdaroğlu, aday …

Toplu balık ölümlerinde iki belediye hakkında suç duyurusu

Çok sayıda kuş ve hayvan türünün barındığı Çandarlı Körfezi’ne dökülen Bakırçay’da önceki gün kefal, sazan, levrek gibi farklı türlerdeki balık …

İsrail askerleri, Cenin’de 4 Filistinliyi öldürdü

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria’da Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği hava saldırısında 4 Filistinlinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.