Mehmet Akarca: Yargıtay, adaleti en iyi şekilde temsil ediyor

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay’ın adli yargı teşkilatının lideri olduğunu söyledi.

Söz konusu kurumun 155’inci kuruluş yıl dönümüne ilişkin mesaj veren Akarca, yargılama faaliyetinin, hukuk devleti gereklerine uygun gerçekleştirilmesini sağladıklarını belirtti.

Akarca’nın Yargıtay mesajı

Örnek, güvenilir ve saygın bir yüksek mahkeme olmanın haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden Akarca, Yargıtay’ın, hukukun üstünlüğü, bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri ışığında adaletin hızlı ve etkin gerçekleştirilmesinde şeffaf, topluma karşı hesap verebilir ve insan onuruna uygun yaklaşımla adaleti en iyi şekilde temsil ettiğini vurguladı.

Akarca, kurum kültürü ve vizyonuyla uluslararası alandaki en üst standartları sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Gerekçeli karar yazımı sistemine vurgu

Yargıtay içtihatlarının yaygınlaştırılması ve içtihat birliğinin sağlanması için önemli adımlar atıldığına işaret eden Akarca, bir süre önce de şeffaflık ve topluma karşı hesap verebilirlik bakımından uluslararası standartlara uygun gerekçeli karar yazımı sistemine geçildiğini anımsattı ve ekledi:

“Taşıdığımız sorumlulukla ilgili yüksek bilince sahibiz”

Yargıtay’ımız, sahip olduğu mükemmel fiziki koşullarla birlikte yenilikçi bakış açısıyla, yüce Türk milletinin kutsal emaneti olan yargı görevini en yüksek adalet standartlarına ulaştırmak için topluma hizmet etmeye devam edecektir.

Yargıtay camiasının her ferdi, hukuken ve vicdanen taşıdığı sorumluluk konusunda yüksek bir bilince sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle, kuruluşumuzun 155. yıl dönümünde milletimize duyduğumuz minnet ve şükran duygularımızı bir kez daha yineler, Yargıtay’ımızda fedakarca ve özverili şekilde görev yapmış ve yapmakta olan tüm mensuplarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım.

Gözden Kaçmasın Yargıtay; trafik cezasını, kiralayan kişinin ödemesine karar verdi Haberin Detayları
Yargıtay’dan çalışmayan kocaya kötü haber Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir