Muhtaçlık kredilerinde frene basıldı

BDDK’nın taksit hududu dahil aldığı yeni tedbirler sonrasında gereksinim kredilerinde frene basıldı. 8 Temmuz haftasında gereksinim kredisi hacminde daralma yaşandı.

Hükümetin geçen yıl sonunda imza attığı faiz indirimi operasyonu evvel döviz kurlarını sonra da enflasyonu patlatırken, son periyotta kredilerde frene basılması dikkat çekiyor.

Resmi enflasyonun yüzde 80’e dayanmasına karşın Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 14 ile gerçek olarak tarihi düşük düzeyde tutmaya devam ederken, farklı yollarla kredi faizleri artırılıyor, kredi büyüme suratı yavaşlatılıyor.

4 AY SONRA İLK

BDDK bilgilerine nazaran, 8 Temmuz haftasında muhtaçlık kredisi hacminde 4,5 milyar TL’lik düşüş yaşandı. Bu düşüş, 18 Mart haftasındaki 499 milyon TL’lik düşüş sonrasındaki birinci haftalık düşüş olarak kayıtlara geçti. Muhtaçlık kredisi hacmindeki artışlar, 13 Mayıs 2022 haftasında 9,4 milyar TL ile tepeyi görmüştü.

8 Temmuz haftasında kişisel kredi kartı borç meblağında da 985 milyon TL’lik düşüş yaşandı. Bu düşüş de 8 Nisan haftası sonrasında birinci oldu.

BDDK, 9 Haziran’da açıkladığı kararla tüketici kredilerinde taksit sınırlamasına gitmişti. Eylül 2021’de 50 bin TL üzeri tüketici kredilerinde vade sonunu 36 aydan 24 aya indiren BDDK, 9 Haziran’daki kararla 100 bin TL olarak yeni bir hudut tanımlamış ve bu hudut üzerindeki krediler için vadeyi 24 aydan 12 aya indirmişti.

BDDK ayrıyeten, limiti 25 bin TL üzeri olan kredi kartlarının minimum ödeme meblağını, devir borcunun yüzde 20’sinden yüzde 40’ına yükseltmişti.

KREDİ FAİZLERİ YÜKSELİŞTE

İhtiyaç kredisi faizleri 1 Temmuz haftasında ortalama yüzde 32,91’e kadar yükseldi. Kasım 2021’de yüzde 23 düzeylerinde olan bu oran, Ekim 2018 sonrasındaki yaklaşık 4 yılın doruğu olarak kayıtlara geçti. Faizlerdeki artış eğiliminin önümüzdeki haftalarda devam etmesi bekleniyor.

Ticari kredi faizleri de 1 Temmuz’da yüzde 31,26’ye kadar yükseldi ve Kasım 2018 sonrasının doruğuna ulaştı. Bu oran nisanda yüzde 20’nin altını görmüş lakin daha sonra yükselişe geçmişti.

Bankaların elindeki enflasyona endeksli tahvillerde iskonto oranının yüzde 50’ye yükseltilmesi dahil bir dizi tedbir kredi faizlerinin yükselişinde tesirli oldu.

Öte yandan, kredi faizleri son periyotta artsa da yüzde 80’lik resmi enflasyon düşünüldüğünde gerçek olarak düşük kalmaya devam ediyor.

 

Related Posts

Yabancıya konut satışında 68 ay sonra bir birinci: Antalya İstanbul’u geçti

TÜİK istatistiklerinden derlenen bilgilere nazaran, ülke genelinde yabancılara yapılan konut satışı, temmuzda geçen yılın tıpkı devrine nazaran …

Mustafa Varank büyükelçilerden Türk şirketlerine dayanak talep etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı hasebiyle basın toplantısı düzenledi ve Teknoloji Bakanı Mustafa …

Sütaş krizi! AKP’liler mera arazisi için birbirine girdi

Mera arazisinin verilmesine karşı çıkan AKP’li meclis üyesi Metin Bolluk, AKP’li vekil Yılmaz’ın meclis üyelerine “Ya evet oyu verip parti …

Bitcoin 22 bin 965 dolarda

Kripto para piyasasında Solana cüzdanlarına yapılan taarruz yankı buldu. Atak sonucu şu ana kadar 8 bin Solana sıcak cüzdanının ele geçirildiği …

Analist: Solana ve Bu 3 Altcoin Büyük Düzeltmeler Görecek!

Yakından izlenen bir kripto para birimi stratejisti; Solana (SOL) ve ApeCoin (APE) için tahminini güncelledi. Ayrıca iki altcoin için düşüş …

Bina onarım işleri yaptırılacaktır

Yeşilyurt Bostanbaşı İlkokulu Temiz Okul Projesi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.