‘Nebati’nin gözlerine baktık, ışıltı değil ateş çıkıyor… Sandık gelirse gereğini yapacağız…’

KKM ile denetim altına alındığı söylenen döviz kurları tekrar yükselişe geçti. Endişelendiğini lisana getiren bir yurttaş, “Nebati’nin gözlerine baktık, ışıltı değil ateş çıkıyor. Sandık gelirse gereğini yapacağız” kelamlarıyla iktidara reaksiyon gösterdi.

Kamera: Sinan TUNÇ

Dün enflasyona endeksli tahvil beklentileriyle gerileyen döviz kurları, yine yükselişe geçti. Dolar 16 lirayı, Euro 17 lirayı aştı.

Merkez Bankası (TCMB), doların 16 lirayı aşmaması için kamu bankaları aracılığıyla rezervlerinden döviz satarak örtülü müdahalede bulunuyordu. 20 Aralık 2021 tarihi sonrasında birinci sefer bugün dolar/TL’de 16 düzeyi aşıldı. Dolar 16,15’i, avro 17,29’u gördü.

SÖZCÜ muhabiri, İstanbul Bakırköy Meydanı’nda vatandaşa mikrofon uzattı, “Kur muhafazalı mevduata karşın Türk Lirası dolar karşısında kıymet kaybetmeye devam ediyor. İktidarın kur ve faiz siyasetini başarılı buluyor musunuz?” diye sordu.

Vatandaşlar, artıştan tasa duyduklarını, döviz panolarına bakamaz hale geldiklerini söyledi ve iktidarın iktisat siyasetlerini eleştirdi. Verilen karşılıklar şöyle oldu:

‘TEK TAHLİLİ SANDIK’

İlhan Subaşı: “Hayır, hiç başarılı değil. Nebati’nin gözlerine baktık, ışıltı değil de ateş çıkıyor. (Döviz panosuna baktığınızda aklınızda ne geçiyor?) Ülke uçuruma gidiyor. Moralim bozulur diye (yanında duran döviz panosuna) o tarafa bakmıyorum bile. Bu türlü bir siyaset Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yani… Allah milletimize yardım etsin. Bunun tek tahlili sandık. Sandık gelirse biz vatandaş olarak gereğini yapacağız.”

“AKLIMIZA GELMEZDİ”

Sevim Yücesoy: “Başarılı bulmuyorum tabi ki. Doların bu kadar yükselmesi olağan bir şey değil. (Döviz panosuna baktığınızda aklınızda ne geçiyor?) Artık dolar, avro falan alamayacağımız… Zira Türk Liramızın kıymeti çok düşük şu anda. (Kurların bu kadar artacağı daha evvel aklınıza gelir miydi?) Valla gelse herhalde kenara para koyardık… Aklımıza gelmedi hiç.”

“ENDİŞEYE KAPILMAMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Yakup Çelik: “Başarılı değil. Dünden bugüne (kurlarda) 1 lira fark var. Artmış. İktisadın berbata gerçek gittiğini düşünüyorum. (Endişeye kapılıyor musunuz?) Kapılmamak mümkün mü? Ben maaşımı avroyla aldığım halde geleceğim için, çocuklarım için telaşlıyım. 3 çocuğum var, birisi minimum fiyatla çalışıyordu, artık işten çıkartıldı. Evli, 2 çocuğu vardı. Eşiyle ayrıldı, ayrılma sebepleri de parasızlıktı.”

“HANGİ MUVAFFAKİYETTEN BAHSEDEBİLİRİZ?”

Mustafa Eken: “Hayır, başarılı bulmuyorum. 2002 yılından bu yana bu hale gelmiş isek muvaffakiyet nerededir anlaşılır üzere değil. Bu ölçü kâfi zaten… 20 yılda, başladığımız noktanın gerisine gelmiş isek hangi muvaffakiyetten bahsedebiliriz?”

“TÜRK LİRASI HARA HURA OLDU”

Hasan Alım: “Döviz kurlarındaki artışı görünce kaygıya kapılıyorum. Türk Lirası hara hura oldu. Bitti yani. Kıymeti bitti. Bu türlü olacağı aklımıza geliyordu yavaş yavaş. Kendileri için bu kadar israf, bu kadar şatafat olunca bu türlü olur tabi…”

“GİTTİKÇE KARARAN BİR TÜNELE GİRMİŞ ÜZERE HİSSEDİYORUZ”

Hüseyin Şen: “Başarılı bulmuyorum. Kur Muhafazalı Mevduat daha evvel denenmiş ve Türkiye’nin başına çok büyük kaygılar açmış. O nedenle tekrar denenmesinin hiçbir mantığı yoktu. Dünya ekonomik olarak ne izliyorsa, bizim de tıpkı şeyi izlememiz gerekiyor. (Döviz panosuna baktığınızda aklınızda ne geçiyor?) İleride daha karanlık bir tünele gireceğinizi hissedersiniz ya; gitgide zifiri karanlık… O denli hissediyorum. Kendim için değilse bile çocuklarım için telaşa kapılıyorum.”

“HER ŞEY ORTADA”

Uygun Tabip: “Kesinlikle başarılı bulmuyorum. Her şey ortada. Herkes biliyor artık. Kur Muhafazalı, faiz. Bir sefer faiz haram. Diğer ne söyleyeyim?”

Related Posts

Bilişim uzmanı sokakta uyuyakalınca 500 bin kişinin verileri de çalındı

Japonya’nın Amagasaki kentinde belediye ile vergi muafiyeti konusunda çalışan bir bilişim uzmanı, yoğun alkol aldığı bir gecenin ardından …

Çalışanlar dikkat! Yargıtay’dan fırça atan amir için karar

Çalıştığı fabrikada, makinenin arızalanması üzerine yanına gelen üretim şefinin fırçasına maruz kalan personel, hayatının şokunu yaşadı …

Bu 6 Altcoin Yatırımcıları Dikkat: Coinbase Dev Duyurular Yaptı!

İşlem hacmiyle en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, çeşitli altcoin’lerin sitesine ve uygulamasına eklendiğini açıkladı. Bu …

Trenlerde ücretsiz bisiklet taşıma izni ve kuralları açıklandı

Türkiye Bisiklet Federasyon’unun çevreci ve sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletlerin kullanımının yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması …

Bu Metaverse Coin’e Dikkat: Büyük Hareket Bekleniyor!  

Kripto analisti Akash Girimath’a göre ApeCoin fiyatı 5,02 dolar civarında bir direnç izdihamında reddediliyor. Analist, devam eden geri …

Biden’dan benzin için vergi muafiyeti çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden, benzin için üç aylık vergi muafiyeti çağrısında bulundu. Konuya ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.