Nuri Bilge Ceylan ‘Başka bir yerde’

İstanbul Modern, yeni müze binasındaki ilk fotoğraf sergisinde Nuri Bilge Ceylan’ı ağırlıyor. Ceylan, ‘Başka Bir Yerde’ adlı sergisiyle filmlerindeki güçlü sinema dilini fotoğraflarına da taşıdığı çalışmalarıyla izleyicinin hayal dünyasını harekete geçirirken, filmlerinde sıklıkla karşılaştığımız ‘başka bir yerde’ olmayı arzulayan karakterlerine de gönderme yapıyor.

ORTAK DUYGULAR

Karakterlerin içinde yaşadıkları doğa ve yapılı çevreyle kurduğu ilişkiler, özenle kurgulanmış fotografik atmosfer, dramatik ışık kullanımı, renklerin birbirleriyle diyaloğu, abartısız duygular ve sakin yüz ifadeleri sergideki fotoğrafların tipik özellikleri olarak dikkat çekiyor.

Ceylan’ın çalışmaları hayatımızn yaşadığımız coğrafyadan ayrı değerlendirilemeyeceğini akla getirmekle birlikte, aynı zamanda bizi birbirimize bağlayan insani deneyimlerin derinliğine de işaret ediyor. İnsanların sürdürdüğü hayat mücadelelerini, yalnızlıklarını, zaman zaman can sıkıntılarını ve melankolilerini görünür kılan Ceylan, coğrafyalar arasındaki farklılıklardan ziyade ortak duygulara odaklanıyor. Ceylan’ın fotoğraflarında gördüğümüz kendine özgü biçimsel dil, hayal gücümüzü harekete geçirerek gitmediğimiz ve deneyimlemediğimiz coğrafyalara ve insanlara yakınlık hissetmemizi sağlıyor. “Beyoğlu’nda Tramvaylar, İstanbul” ve “İstanbul’da Bir Kış Akşamı” gibi 2004 tarihli önemli çalışmalarıyla İstanbul Modern Fotoğraf Koleksiyonu’nda yer alan serginin küratörlüğünü İstanbul Modern Fotoğraf Küratörü ve Bölüm Yöneticisi Demet Yıldız Dinçer üstleniyor.

Oka Nehri kenarında Olya Olya by the Oka River, Rusya Russia, 2012

‘EŞSİZ FOTOĞRAFLAR’

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, sergiyle ilgili; “Müzemiz için bir dönüm noktası oluşturan yeni binamızın açılışını Nuri Bilge Ceylan’ın özel anlara tanıklık eden eşsiz fotoğraflarıyla gerçekleştirmek bizim için çok anlamlı. Türkiye’nin bağımsız bir fotoğraf bölümüne sahip tek müzesi İstanbul Modern’in Fotoğraf Koleksiyonu’nda bugün 10 binin üzerinde çalışma bulunuyor.

İki Genç Kız Two Young Girls, Pekin Beijing, Çin China, 2015

Dünyadan ve ülkemizden birçok fotoğraf sanatçısının çalışmalarından oluşan bu geniş koleksiyon, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarından çalışmalar da dahil olmak üzere, tarihsel öneme sahip eşsiz fotoğrafları da bünyesinde barındırıyor. Sinemada olduğu gibi fotoğraf alanında da özgün çalışmalara imza atan Ceylan, dünyanın farklı noktalarında çektiği fotoğraflarla yeni binamızdaki fotoğraf galerimizin sanatseverlere sunacağı deneyime özel bir katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

Çamurlu Çocuklar Mud Boys, Hindistan India, 2011

‘İnsanın özü değişmiyor’

İlk kez izleyiciyle buluşan fotoğrafların Nuri Bilge Ceylan’ın Türkiye’nin yanı sıra Çin, Fas, Hindistan ve Rusya gibi dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği portreleri içerdiğine dikkat çeken serginin küratörü Demet Yıldız Dinçer de “Sanatçının ‘kültür değişse de insanın özü değişmiyor’ duygusunun bir yansıması olan sergideki çalışmaları, yerel kültürleri aşan evrensel insani tecrübelere odaklanıyor. Filmlerinde ülkesinin insanlarının diğer yerlerde yaşayanlardan karakter olarak farklılıklarını değil ortak noktalarını ortaya koymaya çalışan Ceylan, bu defa başka ülkelere giderek fotoğraf aracılığıyla aynı amaca ulaşmayı hedefliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx