OECD’den Türkiye için korkutan enflasyon iddiası: 48 puan birden artırdı

KARAR HABER MERKEZİ

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye’nin bu yıl için büyüme ve enflasyon kestirimlerini üst taraflı revize etti. OECD bugün yayınladığı ‘Ekonomik Görünüm’ raporunda, Türkiye için 2022 yılı GSYH büyüme iddiası yüzde 3.3’ten yüzde 3.7’ye çıkarıldı. 2023 yılı için varsayım ise yüzde 3,9’dan yüzde 3’e indirildi.

Değerlendirmede, 2021 yılındaki güçlü toparlanmanın akabinde büyümenin, projeksiyon periyodunda ölçülü kalacağı söz edildi.

YÜKSEK ENFLASYON VURGUSU

OECD “Çok yüksek enflasyon ve azalan tüketici itimadı, tüketici harcamalarını sınırlayacaktır. Yatırımlar, jeopolitik faktörler ve finansal şartlardaki belirsizlik nedeniyle geri tutulacak ” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek emtia ve besin fiyatları ile birlikte destekleyici para siyasetinin tüketici enflasyonunu 2022’de ortalama yüzde 70’in üzerinde tutacağını belirten OECD, ortalama enflasyon beklentilerinde üst taraflı sert bir revizyona gitti.

Buna nazaran, bu yıl için ortalama tüketici fiyatları iddiası yüzde 23,9’dan yüzde 72’ye, 2023 yılı kestirimi yüzde 21,7’den yüzde 38,9’a çıkarıldı.

TAHMİN REVİZE EDİLDİ

Manşet enflasyona paralel olarak çekirdek enflasyon varsayımlarında de artış görüldü. 2022 yılı için besin ve güç hariç tüketici fiyatları beklentisi yüzde 21.6’dan yüzde 58.9’a, 2023 yılı için yüzde 21,4’ten yüzde 38,0’e geldi.

OECD, 2022 yılı için işsizlik oranı beklentisini yüzde 12,5’ten yüzde 11,8’e, 2023 yılı için yüzde 12,6’dan yüzde 11,8’e çekti.

Cari denge/GSYH için varsayım bu yıl yüzde -1,7’den yüzde -4,8’e, gelecek yıl yüzde -1,6’dan yüzde -4,4’e revize edildi.

TCMB İÇİN BAĞIMSIZLIK VURGUSU

OECD, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) bağımsızlığının güçlendirilmesi ve para siyasetinin sıkılaştırılmasının, toparlanmanın anahtarı olacağı tarafında görüş belirtti. Kurum, maliye siyasetlerinin önümüzdeki periyotta destekleyici kalmasının beklendiğine işaret etti.

Petrol ve gaz ithalatına olan ağır bağımlılığı göz önüne alındığında, Türkiye’nin tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye ve güç verimliliğini artırmaya devam etmesi gerektiği görüşüne yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.