Öksürük İçin Ne Zaman Endişelenmeliyiz?

Lancaster Üniversitesi’nde göğüs hastalıkları doktoru olan Dr. Timothy Gatheral, “Öksürük yaygın olarak ortaya çıkan bir şikayettir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda endişelenecek bir şey yoktur” diyor. “Bir danışman olarak farklı bir bakış açısına sahibim, çünkü gördüğüm vakaların çoğu daha endişe verici bir noktaya doğru ilerledi, ancak genel NHS tavsiyesi, üç haftadan uzun süren veya aniden kötüleşen bir öksürüğünüz olmadığı sürece endişelenmemenizdir.”

Kısa süreli öksürüklerin çoğu soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanır, ancak mide yanması, alerji veya enfeksiyonların tümü de rol oynayabilir. Ancak yine de, uzun süreli bir kriz yaşamadığınız sürece bunun ciddi bir şeyin göstergesi olması pek olası değildir. Teknik olarak, sigara içenlerin öksürüğü bile geçici bir sorun olabilir; sigaradan soluduğunuz kimyasallar, solunum yollarınızı kaplayan küçük tüylere (kirpikler olarak bilinir) zarar vermesinin yanı sıra iltihaplanma ve mukus birikmesine neden olduğunda ortaya çıkar. Sigara içmeyi bırakırsanız düzelmesi gerekir; ancak sigara içmenin neden olduğu diğer sorunlar düzelmez.

Örneğin, uzun süreli sigara içen kişinin öksürüğü ile ifade edilen en yaygın sorunlardan biri, nefes alma zorluklarına neden olan bir grup akciğer rahatsızlığı için teknik terim olan kronik obstrüktif akciğer hastalığıdır (KOAH).

Son olarak, geçmeyen, aniden kötüleşen veya nefes almada zorluk, beklenmedik kilo kaybı ve hatta kan lekeleri gibi diğer semptomların yanında ortaya çıkan bir öksürüğünüz varsa, tıbbi yardım almanız gerekir.

kciğer kanseri veya pulmoner fibrozis gibi durumların tedavisi kolay değildir ancak yönetilebilir. Dr Gatheral, “İnsanların gereksiz yere endişelenmesini istemiyorum, ancak zorlamanın önemli olduğu zamanlar da var” diyor. “Öksürüklerin çoğu kendi kendine düzelir, ancak kendi vücudunuzu bilirsiniz ve eğer ciddi bir sorun varsa, o zaman bunu en kısa sürede kontrol ettirmeniz ve mümkünse tedavi etmeniz çok önemlidir.” Öksürük çoğunlukla bizim için iyidir; yutmamızı engelleyen veya hoş olmayan maddeleri solunum yollarımızdan dışarı atan biyolojik bir adaptasyondur. Ancak bazen bu daha kötü bir şeyin işaretidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*