Reuters’ın temmuz ayı enflasyon varsayımı: Aylık yüzde 2,9 artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Temmuz tarihinde saat 10.00’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisini yayınlayacak.

Ankete nazaran enflasyon temmuzda 80,5 olacak

Reuters’in 11 iştirakçiyle gerçekleştirdiği ankete nazaran TÜFE’nin temmuzda aylık yüzde 2,9 artması yıllık enflasyonun ise yüzde 80,5’e yükselmesi bekleniyor.

TÜFE, temmuz ayında gerileyen akaryakıt fiyatlarina karşın TL’deki kıymet kayıplarının devam eden tesirleriyle aylık yüzde 2,9 artması yıllık bazda ise 24 yılın yeni tepesi olan yüzde 80,5’e yükselmesi bekleniyor. TÜFE en son Ağustos 1998 periyodunda yüzde 81,4 artış kaydetmişti.

Enflasyon varsayımları aralıkları

Reuters’ın gerçekleştirdiği ankette temmuz ayı için yıllık enflasyon kestirimleri yüzde 79,45 ila yüzde 82,5 ortasında yer alıyor.

Ankette aylık enflasyonun ise yüzde 2,9 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor; iddialar yüzde 2,28 ila yüzde 4 bandında bulunuyor.

Yıl sonu enflasyon tahminleri

TCMB dün yılsonu enflasyon kestirimi yüzde 60,4’e yükseltti. Rusya-Ukrayna savaşının güç ve tahıl fiyatlarına tesiri ve TL’nin bedel kaybı sebebiyle sert yükselirken bu ay haziran ayında yapılan anketteki yılsonu iddiası olan yüzde 69,5’e çok yakın gerçekleşti.

Yukarı istikametli sert revizyonlar sınırlandı

Her ay üst istikametli sert revizyonlar 2022’de birinci kere temmuz verisi anketinde sonlu kaldı.

Üçüncü çeyrek sonunda kademeli düşüş

TCMB’nin aktüel enflasyon raporu grafiğinde de piyasa beklentilerine yakın halde enflasyonun üçüncü çeyrek sonunda yüzde 90 altında tepe yaptıktan sonra kademeli düşüşlere başlayacağı görülmüştü.

Aylık artışın evvelki aya nazaran yavaşlamasının ana sebebi olarak gerileyen yakıt fiyatları gösteriliyor. Haziran ayında yıllık enflasyon ulaştırma ve besin öncülüğünde yüzde 78.62’ye yükselmişti.

Merkez Bankası’nın maksadı enflasyonu kalıcı olarak düşürmek

TCMB Perşembe günü açıklanan yıl sonu enflasyon raporunda cari fazla amacı ile kalıcı enflasyon düşüşüne kademeli olarak ulaşılmasını hedefleyen siyasetlere devam edeceği iletisi verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye’nin 2023 Şubat, Mart aylarından itibaren enflasyon problemini geride bırakacağını açıklarken TCMB’nin paylaştığı grafikte enflasyonun yüzde 90 civarlarına çıktıktan sonra yıl sonuna yanlışsız baz tesiri ile gerilemesi ve birinci çeyrekte de yüzde 30 ila yüzde 40 aralığına düşmesi bekleniyor.

Related Posts

Mustafa Varank büyükelçilerden Türk şirketlerine dayanak talep etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı hasebiyle basın toplantısı düzenledi ve Teknoloji Bakanı Mustafa …

Sütaş krizi! AKP’liler mera arazisi için birbirine girdi

Mera arazisinin verilmesine karşı çıkan AKP’li meclis üyesi Metin Bolluk, AKP’li vekil Yılmaz’ın meclis üyelerine “Ya evet oyu verip parti …

Bitcoin 22 bin 965 dolarda

Kripto para piyasasında Solana cüzdanlarına yapılan taarruz yankı buldu. Atak sonucu şu ana kadar 8 bin Solana sıcak cüzdanının ele geçirildiği …

Analist: Solana ve Bu 3 Altcoin Büyük Düzeltmeler Görecek!

Yakından izlenen bir kripto para birimi stratejisti; Solana (SOL) ve ApeCoin (APE) için tahminini güncelledi. Ayrıca iki altcoin için düşüş …

Bina onarım işleri yaptırılacaktır

Yeşilyurt Bostanbaşı İlkokulu Temiz Okul Projesi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale …

Piyangodan rekor para mükafatı kazandı

ABD’de ‘Mega Milyonlar’ çekilişinde ülke tarihinin en yüksek ikramiyelerinden biri verildi. Chicago yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonundan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.