Samsun’un coğrafi işaretli Vezirköprü yassı semaveri çay tiryakilerince tercih ediliyor

Samsun’un coğrafi işaret tescilli “Vezirköprü semaveri”, çay tiryakilerince tercih ediliyor.

Vezirköprü Belediyesinin müracaatıyla Türk Patent ve Marka Kurumundan 4 yıl önce coğrafi işaret tescili alan Vezirköprü semaveri, yöre halkı ve çay tiryakilerinden ilgi görüyor.

Bölgede birkaç işletmenin el işçiliği ile ürettiği semaverler, yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

Samsun’un 15 coğrafi işaretli ürününden biri olan Vezirköprü semaveri, yassı şekli ve su kaynadığında öten düdüğü ile dikkati çekiyor.

“Bu semaverde demlenen çayın lezzetini hiçbir semaver vermez”

İlçede 32 yıldır semaver üreten İsmet Akkaş, AA muhabirine, Vezirköprü semaverinin 32 ayrı parçanın birleştirilmesiyle yapıldığını söyledi.

İlçede eskiden 25 esnafın semaver ürettiğini dile getiren Akkaş, günümüzde ise fabrikasyona geçtiği için sadece 3 kişinin el işçiliği ile üretimi sürdürdüğünü belirtti.

Vezirköprü yassı semaverinin sadece el işçiliği ile üretilebildiğine dikkati çeken Akkaş, “Genelde tarlada çalışan kişiler alıyor bu semaveri. Yassı olduğu için yer kaplamaz. Bu semaverde demlenen çayın lezzetini hiçbir semaver vermez. Ne çelik ne bakır ne de krom semaver, teneke semaverin lezzetini verir. Ben evimde de bu semaveri kullanıyorum. Dükkanda çeşit çeşit semaverlerimiz var fakat Vezirköprü yassı semaverinde demlenen çayın lezzetini hiçbiri tutmuyor.” ifadelerini kullandı.

Akkaş, 1990’lı yıllarda demirciler arastasında çekiç sesinin eksik olmadığını vurgulayarak, “Çoluğumuzu çocuğumuzu bu meslekten okuttuk, evlendirdik. Halen işimi severek yapıyorum. Dünyaya geri gelsem yine bu mesleği yaparım. Bu semaveri Türkiye değil, dünyada bulamazsınız.” dedi.

Vezirköprü semaverini bazı insanların görüntüsü için vitrinlerine koymak için satın aldığını anlatan Akkaş, şunları kaydetti:

“Semaver malzemesinin kalaylı teneke olmasından dolayı su hızlı şekilde kaynıyor. Diğer semaverlerin malzemesi daha kalın olduğu için aynı tadı vermiyor. Tarlalarda çalışanlar semaveri yakıp işlerini yapmaya giderler. Su kaynadığında sadece Vezirköprü semaverinde bulunan düdüğü öter ve gelip çayı demlerler. Bu semaverin bir özelliği de sık sık kullanmak gerekir. Kullanılmadığında pas yapar.”

Ahmet Türkçe ise çocukluğundan bu yana Vezirköprü yassı semaverini kullandıklarını belirterek, “Vezirköprü’nün simgesi zaten. Özellikle yerli halkı bu semaveri kullanır. Çabuk kaynadığı için diğer semaverlerden daha kullanışlıdır.” diye konuştu.

Ahmet Değirmenci de yassı semavere “tarla semaveri” de denildiğini dile getirerek, “Diğer semaverlere nazaran daha çok tercih ettiğimiz bir semaver. Dedelerimiz de bu semaveri kullanırdı, biz de onlardan gördüğümüz için ve çayı da diğer semaverlerden daha lezzetli olduğu için halen kullanırız.” dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Veysel Altun

Related Posts

Beşiktaş, Fatih Karagümrük hazırlıklarını çift idmanla sürdürdü

Teknik Direktör Valerien Ismael’in yönetiminde yapılan antrenman, denge ve kuvvet çalışmasıydı. Siyah-beyazlılar, hazırlanan parkurda üç grup …

İsrail’le karşılıklı büyükelçi atama kararı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye olarak İsrail’e Büyükelçi atama kararı aldık. Önümüzdeki süreçte atayacağımız büyükelçiler konusunu …

Devlet müdafaasındaki gençler üniversiteli olmanın sevincini yaşıyor

YKS’de aldıkları yüksek puanlarla dikkati çeken Mevlüt  Enes Türkoğlu 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Recep Can Özyeğin Üniversitesi Bağlantı …

Mustafa Yeneroğlu reaksiyon gösterdi: DEVA’lı Demirer’e atakla suçlanan MHP’liden Yalçın’la fotoğraf

DEVA Partisi Karaman Vilayet Lideri Burak Demirer ve gazeteci Hüseyin Ölger’in 12 Ağustos’ta MHP Karaman Merkez İlçe Lideri Muhammet Mustafa …

Fortnite, Dragon Ball oynanış fragmanını yayınladı

Fortnite’ın yeni crossover’ı Dragon Ball Super ile serinin çok güçlü ve ikonik dört karakteri Son Goku, Vegeta, Bulma ve Beerus, Fortnite’ın …

Beşiktaş’tan Fenerbahçe maçı tepkisi: Kime göre, neye göre?

Beşiktaş Kulübü, Fenerbahçe’nin Kasımpaşa’yı 6-0 yendiği karşılaşmanın ardından açıklama yaptı. Siyah-beyazlıların açıklamasında “Bu çifte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.