Siemens’in davasında bir zımnilik öyküsü: TCDD ihalesi

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde “Siz bunları hiç bilmemiş olun!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İki Siemens çalışanının firmaya açtığı davayı ve kelam konusu davaya neden kapalılık kararı getirildiğini araştıran Terkoğlu, çalışanların avukatının “Davalı tarafın, TCDD’nin ziyanına beyanda bulunacak halde kapalılık talebinde bulunduğunu” tabir etmesine dikkati çekti.

Terkoğlu, Siemens’in avukatının da, “İncelediğimizde, müvekkilimin dışında dava dışı kurum ve bireylerle ilgili bilgilerin de yer aldığını tespit ettik. TCDD’nin iş bu davanın içine çekilmesi karşı tarafça yapılmıştır. Uyuşmazlık, işe iade davası olmaktan çıkarılmıştır” cevabını verdiğini aktardı.

Terkoğlu’nun yazısının tamamı şöyle;

Avrupa’nın en büyük”, “dünyanın en büyük” adliyelerini yapıyoruz. “Ne oldu” diye sormuyoruz.

Geçenlerde adliyedeydim. Mahkemelerin kapılarının yanında listeler asılı duruyor. İçeride neler olduğunun fikrini veriyor.

En sıkıcı salonlarının önünden geçerken gözüm takıldı. Yok yok, boşanma değil. Bunlar iş mahkemesi. Pek de haber olmayan davaların yeri. Ancak bu güya farklıydı.

Kapıdaki listeye bakarsanız Siemens ile işten çıkarılmış iki çalışanı ortasındaydı. Belirli ki çalışanlar haksızlığa uğradığını söylüyordu.

“Anlat hele” demeyin…

Dava için kapalılık kararı alınmış. Hem de Siemens’in talebiyle.

Bir iş davasında, şirket çalışanlarıyla Siemens ortasında ne yaşanmış olabilir, bunu da kimsenin duymaması istenmiş olabilir, dedim haliyle. Eminim, yerimde olsanız siz de o denli derdiniz.

Elbette saklı olduğu için herkese açık tutanaklarda yazmıyor. Lakin yeniden de anlamaya çalıştım.

Eski çalışanların avukatlarının kelamlarından, sıkıntının TCDD ile ilgili olduğunu anladım. Aşikâr ki Siemens, “burada konuşulanlar duyulursa TCDD ziyan görebilir” demişti. Çünkü çalışanların avukatı şöyle söylüyordu:

“Davalı taraf, TCDD’nin ziyanına beyanda bulunacak formda saklılık talebinde bulunmuştur.”

Tek taraflı olmasın. Siemens’in avukatı da karşılık vermişti:

“İncelediğimizde, müvekkilimin dışında dava dışı kurum ve şahıslarla ilgili bilgilerin de yer aldığını tespit ettik. TCDD’nin iş bu davanın içine çekilmesi karşı tarafça yapılmıştır. Uyuşmazlık, işe iade davası olmaktan çıkarılmıştır.”

Siemens, gazeteciler dahil, evraktaki evrakların, üçüncü bireylere gösterilmemesini istiyordu.

YAKLAŞIK 60 MİLYON AVRO

Konu TCDD, yani hepimize ilişkin bir kurum olunca, daha da merak ettim.

Hemen arama motoruna, “Siemens + TCDD” yazdım.

Tek bir şey çıktı. Hani hepimizin vakit zaman bindiği yüksek süratli tren (YHT) var ya. İşte onunla ilgili. Anadolu Ajansı, şöyle duyurmuştu:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Siemens’e sipariş edilen toplam 12 YHT setinden sonuncusunun da Ankara’ya ulaştığını belirtti.”

Hemen ihale belgesini buldum. “12 trencik” demeyin. Neredeyse 60 milyon Avro’luk bir ihaleydi. İşte orada ne olduysa “aman kimseler duymasın” deniliyordu.

Bu kadar değil…

Başka neyi bilmememiz gerekiyor derseniz onu da söyleyeyim. Bunu da yeniden tutanakta gördüm. Siemens’in avukatı şöyle diyordu:

“(Davacıların) müvekkilimizin en büyük rakibi olan firmaya müzekkere yazılması talepleri vardır.”

Avukat, mahkemenin bunu yapmamasını istiyordu.

Hemen ihale haberlerini açtım. “En büyük rakip” denilen Alstom’du. Onlar da TCDD’ye tren seti satmaya çalışmıştı. Ancak, ihaleyi Siemens kazanmıştı.

ORTAK TANIDIK ŞİRKET

Minik bir detay…

Siemens’in ihalede bir de küçük ortağı vardı: Muhalefetin daima “beşli çete” diye suçladığı o beş şirketten biri.

Almanlar kazanınca o da kazanmıştı doğal…

İşte ne olduysa, “Aman rakipler bunu sakın bilmesin” deniyordu.

Beni şaşırtan bir şey daha oldu…

Çıkmış haberlerde şu ifadeyi gördüm:

“İhale, TCDD Genel Müdürlüğü’nce, 30 Ocak 2017’de, İslam Kalkınma Bankası’ndan (İKB) temin edilen kredi ile yapıldı.”

Öyle ya, İslam Kalkınma Bankası, bu kredilere, “İsrail’e sıfır fayda” koşulu koyuyordu.

Alman vatandaşı şirket temsilcileri ise antisemitizm tartışmalarının modülü olmamak ismine, bu cins işlere girmiyordu.

“Nasıl oldu” diye merak etmedim değil. Ancak dediğim üzere, evrak bilinmeyen, bilmiyoruz.

Üstünüze afiyet Türküm! Almanya’da bir gazetede yazsaydım ne olurdu? Orada basın özgürlüğü var, bu türlü kapalılık kararlarına kimse uymaz, diyebilirsiniz. Siemens üzere şirketlerin kelamını, fakat bizim “yerli ve ulusal yargımız” dinler, diye düşünebilirsiniz. Fikrinize hürmet duyarım!

İşte “gizli mahkeme”de, herkese açık tutanaklarda yazanlar bu kadar. TCDD’nin aldığı 12 yüksek süratli tren seti ihalesinde, ne olduysa, onu bilmeniz istenmiyor. Bu nedenle işten çıkarılan çalışanların davasında, saklılık kararı alınıyor. Ben de adliye koridorunda gezen herkesin görebileceğini anlattım zati…

Bir gün “en büyük” olmasa da, “en adil” mahkemelerimiz olacak. O gün adaletten bahsederken ne betonların ne ihalelerin konusu açılacak!

Related Posts

TEM Otoyolu’nda arabanın çarptığı yaya öldü

TEM Otoyolu’nda İstanbul istikametine seyir halindeki A.T’nin kullandığı 34 NA 660 plakalı araba, Mehmetçik Vakfı Kurtköy Dinlenme Tesisi …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’u kabul etti

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’un makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik …

Dört büyüklerin borcu belli oldu

Dört kulüp tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan bildirimlere göre, en fazla zarar açıklayan kulüp, 716,8 milyon lirayla …

AYM: ‘İlan kesme cezaları basın özgürlüğü ihlali’

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet’in başvurusu üzerine Sözcü’nün de içinde bulunduğu birtakım gazetelerde yayımlanan haber ve köşe yazıları nedeniyle …

ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerine onay veren belgeleri …

Zelenski’nin danışmanından Putin’le görüşmeye yeşil ışık

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasındaki muhtemel görüşmeye dair, Ukrayna tarafından flaş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.