Talebe yetişemiyorlar: Türkçe Somali’de seçmeli ders olacak

Son yıllarda Somali ve Türkiye ortasındaki bağlantıların ileriye taşınması, toplumsal ve kültürel etkileşimin artması üzerine, halkın en fazla talep gösterdiği lisan Türkçe oldu.

Başşehir Mogadişu sokaklarında çabucak hemen her caddede ya da dükkanda Türkçe bilen birine rastlamak mümkünken rastgele bir kursta eğitim alamayan pek çok kişi, izledikleri dizi ve sinemaların tesiriyle Türkçe söz ve sözleri ezbere biliyor.

TÜRKÇE OKULLARDA SEÇMELİ DERS OLACAK

Türk eğitim kurumları ağır talebe karşılık vermekte zorlanırken halihazırda okul fonksiyonu gören ve yüzlerce çocuğun eğitim aldığı 3 yetimhanede Türkçe, mecburî ders olarak okutulmaya başlandı.

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) Somali Ulusal Eğitim Bakanlığıyla başlatmayı planladığı proje kapsamında Türkçe, evvel başşehir sonra ülke genelinde seçmeli ders olarak okutulacak.

TALEBE YETİŞEMİYORLAR

Ülkede Türkçe öğretiminin merkezi haline gelen Mogadişu YEE’nin Koordinatör Vekili Sinan Doruk, 2017’den bu yana 5 binden fazla şahsa Türkçe öğretimi verdiklerini söyledi. Doruk, Türkçe öğretimini yüz yüze sınıfların yanı sıra Türk askeri eğitim üssü, yetimhaneler ve Sıhhat Bilimleri Üniversitesinde sürdürdüklerini anlattı.

Yaklaşık 25 işçiyle ülkede binlerce kişinin Türkçeyle tanışmasına aracı olduklarını kaydeden Doruk, birinci olarak, lise düzeyine kadar eğitimin verildiği Bondhere Yetimhanesi’nde başlayan mecburî Türkçe eğitiminin, toplam 3 yetimhanede verildiğini kaydetti.

Yüz yüze kurslarda talebe yetişemediklerini belirten Doruk, “Talep çok fazla. Yalnızca Mogadişu’dan değil, başşehir dışından da çeşitli vesilelerle talep geliyor. Bize daima Somali, Mogadişu’dan ibaret değil, neden Puntland’a ya da Somaliland’a gelmiyorsunuz diye soruluyor.“ dedi.

Doruk, “Önümüzdeki periyotta Somali Ulusal Eğitim Bakanlığıyla ortak projeyi tamamlarsak Türkçeyi seçmeli ya da mecburî lisan olarak müfredata koyabilmek üzere bir gayemiz var.” diye konuştu.

Projenin birinci olarak Mogadişu’da pilot olarak uygulanacağını lisana getiren Doruk, insan kaynağını sağlamak için çalışmaların sürdüğüne işaret etti.

ONLİNE EĞİTİM BU YIL BAŞLIYOR

Sinan Doruk, bu yıl çevrim içi eğitimle de Türkçe dersi vermeye başlayacaklarını belirterek “Sadece son 5 günde ülkenin farklı yerlerinden 300 kurs başvurusu aldık.” tabirini kullandı.

Somalililerin sıklıkla Türkçe öğrenerek daha yeterli bir eğitim alma ve gelecek kurma inancı taşıdığını söz eden Doruk, “Türkiye’ye olan teveccüh, Türk lisanına ve kültürüne olan teveccühü beraberinde getiriyor. Lisan, kültürün bir taşıyıcısı.” değerlendirmesini yaptı.

Doruk, Türk ve Somaliler ortasındaki gönül bağının hem insanlara hem de topluma bir yarar sağladığına dikkati çekerek Türkçe öğrenen Somalilerin bunu kendi toplumlarını hizmet etmek için bir vesile gördüğünü söyledi.

Doruk, şöyle devam etti:

“Biz nasıl ki İpek Yolu’nun üzerinde kıymetli bir noktadaysak Somali de Baharat Yolu’nun üzerinde değerli bir noktada. Bu çeşit ticaret rotaları yalnızca mal taşımaz, fikir taşır, ideoloji taşır, kültür taşır, lisan taşır. Bu rotalar üzerinde yerleşik olan milletler farklılıklara, farklı kanılar açıktır. Biz nasıl bir eritme potası gibiysek Mogadişu da burada emsal pozisyonda.”

Related Posts

Siemens’in davasında bir zımnilik öyküsü: TCDD ihalesi

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, bugünkü köşesinde “Siz bunları hiç bilmemiş olun!” başlıklı bir yazı kaleme aldı. İki Siemens çalışanının …

FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Türkiye, Büyük Britanya’yı meskeninde devirdi

İngiltere’nin Newcastle kentindeki Vertu Motors Arena’da yapılan karşılaşmaya düzgün başlayan ay-yıldızlı takım, Larkin, Buğrahan ve Sertaç ile …

Özbekistan’da olağanüstü hal ilan edildi

Özbekistan’da 26 Haziran’da kamu tartışmalarına sunulan anayasal değişikliklerine ilişkin yasa tasarısı Karakalpakistan’da protestolara neden …

Ulusal Piyango ve sayısal lotodaki şüphe! CHP’li Atila Sertel: İn midir, cin midir?

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TBMM KİT Komisyonu’nun geçen çarşamba günkü toplantısında Ulusal Piyango Yönetimi’nin talih oyunlarıyla …

İstanbul’un Rus sürgünleri: “Evimde hissediyorum”

“Bir sabah gazetede bazı arkadaşlarımın terör faaliyeti ile suçlandığını okudum. Evleri basılmıştı. Sıradaki bendim.” İstanbul’un Kadıköy …

Meteoroloji’den Samsun’a fırtına uyarısı

İl genelinde çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olaylara karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi. Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü’nden Samsun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.