Bakandan Tedirgin Eden Açıklama: “500 Hareketli Fay Var, 7’ye Varan Deprem Olabilir!”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye topraklarının yüzde 66’sının, nüfusun da yüzde 70’ten fazlasının birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde yaşadığını aktardı.

Kayseri’de Erkilet Mahallesi’nde hayırsever tarafından yaptırılan Celal-Aysel Küçükşahin Eğitim Aile Sağlık Merkezi’nin açılışında konuşan Özhaseki, “500’e yakın şu anda hareketli fay hattı var Türkiye’de. Yani her an her yerde 4, 5, 6, 7’ye kadar yükselen bir deprem olabilir. Bizim bir an önce kaldığımız konutları depreme dirençli yapmamız lazım, sağlıklı yapmamız lazım, rastgele yapmamamız lazım.” dedi.

“500’E YAKIN HAREKET FAY HATTI VAR”

Kayseri’nin üçüncü, dördüncü kuşakta yer aldığını belirten Özhaseki, “Çok emin vaziyette değiliz. 500’e yakın şu anda hareketli fay hattı var Türkiye’de. Yani her an her yerde 4, 5, 6, 7’ye kadar yükselen bir deprem olabilir. Bizim bir an önce kaldığımız konutları depreme dirençli yapmamız lazım, sağlıklı yapmamız lazım, rastgele yapmamamız lazım. ‘Bir şey olmaz’ diyerek ‘Bir kat daha at, zemin etüdüne de dikkat etme, ne olur ki’ diyerek hareket edemeyiz biz. Her işimizi dikkatli ve sıfır toleransla götürmemiz lazım. Böyle olursa evimiz yüksekte de olsa, sallansa bile Allah’ın izniyle yıkılmaz. Emniyetli ve güvenli bir şekilde oturabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir